Birinde kusurlu anne, diğerinde ünlü auteur: Penelope Cruz’un ufuktaki filmlerinden notlar

Eylül başlarında düzenlenecek 78. Venedik Film Festivali, Bong Joon-ho’nun başkanlık edeceği ve Chloé Zhao, Cynthia Erivo gibi isimlere rastladığımız jürisinin yanı sıra, programında yer alan yapımlarla da sinema dünyasında bir heyecan dalgası yaratmış durumda. Programın Ana Yarışma bölümünde ter dökecek, Penélope Cruz’un başrollerini üstlendiği 2 filmden fragmanlar geldi bile. Festivalle ilgili detaylara hemen buradan ulaşabilirsiniz.

Pedro Almodóvar’dan kusurlu anneliğe adanmış bir dram: Madres Paralelas

Festivalin geçen seneki edisyonuna Tilda Swinton’lı kısası The Human Voice ile katılan Almodóvar, senaryosunu pandemi sürecinde Madrid’deki evinde tamamladığı yeni incisinde kamerayı bir kez daha annelere çeviriyor. Yönetmen, aynı zamanda organizasyonun açılışını yapacak olan filmle ilgili daha önce şunları söylemişti: “Madres Paralelas ile kadın evrenine, anneliğe, aileye dönüyorum. Önceki nesillerin ve torunların öneminden bahsediyorum. Hafızanın kaçınılmaz varlığı. Filmografimde pek çok anne var, bu hikâyenin parçası olanlar ise çok farklı. Anlatıcı olarak şu an bana daha çok, kusurlu anneler ilham veriyor.”

İkisi de kazara hamile kalmış olan orta yaşlı Janis ve oldukça genç Ana’nın doğum yapacakları hastane odasında karşılaşmalarıyla başlayan öykü, Janis’in mutluluğu ve Ana’nın korkuları üzerinden kurdukları bağa ve annelik deneyimlerinin ilk yıllarına odaklanacak. Feminist bir bakış açısına sahip olan anlatı, hayatlarını fedakârlık yapmaktan ibaret olan gören anneler olmayı reddeden karakterleriyle, kadınlık tasvirlerini genişletecek gibi görünüyor. Yönetmen, Madres Paralelas’ın yoğun bir dram olmasını umuyor.

Filmdeki üç anneyi Penélope Cruz (Janis), Milena Smit (Ana) ve Aitana Sánchez Gijón (Teresa) canlandırırken; Veneno’dan aşina olduğumuz Israel Elejalde de önemli bir karaktere hayat veriyor. Almodóvar ile daha önce de çalışan Julieta Serrano ile Rossy de Palma da künyedeki diğer isimlerden.

Madres Paralelas’ın ilk fragmanı için sizi böyle alalım.

İz bırakma telaşına dair bir komedi: Official Competition

Uluslararası sinema endüstrisinde İspanya’nın en önemli temsilcilerinden olan Penélope Cruz ile Antonio Banderas yeniden bir arada. Onları buluşturan Official Competition’da ikiliye, Arjantin asıllı oyuncu Oscar Martínez eşlik ediyor. Senaryo, yönetmenler Mariano Cohn ve Gastón Duprat’la birlikte Andrés Duprat’ın kaleminden.

Official Competition’da, saygınlık kazanma arayışıyla tarihe iz bırakan bir film yapmaya karar veren milyarder bir iş insanı, ünlü auteur Lola Cuevas’a (Cruz) başvuruyor. Projenin yapım sürecinde biri Hollywood yıldızı diğeri ise radikal bir tiyatrocu olan Félix Rivero (Banderas) ile Iván Torres’in (Martínez) egoları çarpışıyor. Lola, sinema ve tiyatro oyunculuğunun iki devi için, sadece birbirleriyle yüzleşmeyecekleri, aynı zamanda kendi miraslarını kavrayacakları bir dizi meydan okuma hazırlıyor.

Temelinde “İz bırakmak için ne kadar ileri gidersiniz?” sorusu yatan filmin fragmanı hemen şurada.

Yazı: İlayda Güler