Pedro Almodóvar ve Tilda Swinton’ı buluşturan “The Human Voice”a ilk bakış

Cate Blanchett başkanlığında gerçekleşen 77. Venedik Film Festivali’nin jürisi geçtiğimiz günlerde belli olmuş, çok geçmeden yarışma filmlerinin dâhil olduğu seçki de duyurulmuştu. Yeni yapılan bir açıklama, yüksek profilli iki yapımın daha “Yarışma Dışı” bölümde yer alacağını ortaya çıkardı. Bunlardan biri oyuncu Regina King’in ilk yönetmenlik denemesi One Night in Miami, diğeri ise Pedro Almodóvar’ın 30 dakikalık kısa film çalışması The Human Voice.


Çekimleri temmuz ayında tamamlanan The Human Voice’un, eylülde gerçekleşecek festivale yetişecek olması oldukça etkileyici. Almodóvar’ın uzun süredir hayata geçirmeyi düşlediği bu proje, Jean Cocteau imzalı tiyatro oyununun serbest bir uyarlaması olarak tarif ediliyor. Kendisini terk eden -ve başkasıyla evlenmek üzere olan- eski sevgilisinden telefon bekleyen, umutsuz bir kadını odağına alıyor. Tilda Swinton ve Pedro Almodóvar gibi iki devi buluşturacak olmasının yanında, yönetmenin İngilizce çektiği ilk film olması nedeniyle de, proje büyük merak sebebi…

77. Venedik Film Festivali’nde Tilda Swinton’a “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verileceğini de belirtmek gerek. Karantina sürecinde yeni projesinin senaryosunu tamamlayan Almodóvar, davetsiz misafir COVID-19’a rağmen, hem Swinton’a eşlik edeceği hem de yeniden festival havası soluyacağı için oldukça heyecanlı: “Her şey farklı olacak ve şahsen keşfetmeyi dört gözle bekliyorum” diyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer