Pedro Almodóvar bir Batgirl filmine sıcak bakıyor

Kimilerinin sert eleştirilerini yöneltmekte çekinmediği, kimilerinin ise her şeye rağmen bağrına basmasıyla sinema dünyasını ikiye bölen süper kahraman filmleri; son zamanlarda auteur sinemacıları bile evrenleri içine almaya başladı. Sinematografisine süper kahramanları eklemeye çekinmeyeceğini açıklayarak gözleri üzerine çeken son isim, Pedro Almodóvar.

Kusurlu anneleri odağına aldığı Madres paralelas filminin gösterimi için AFI Fest’e katılan Almodóvar; bir süper kahraman filmini ele alıp almayacağı sorulduğunda ters köşe bir cevap vermiş: “Batgirl ile ilgili bir şeyler yapmak isterdim ama bunu kendi yolumla yapmam gerekirdi”. Kadın karakterleri filmlerinin merkezine yerleştirmesiyle bilinen yönetmen, DC evreninin en ünlü kadın kahramanlarından biri için gayet istekli. Almodóvar’ın estetik anlamda kendine has üslübunu süper kahramanların dünyasına yansıtarak yeni bir soluk getireceği şüphesiz. Tabii Adil El Arbi ve Bilall Fallah ikilisinin yönetmenliğinde, hâlihazırda beklenen bir Batgirl filminin varlığını da hatırlatalım.

Cinselliğin sinemasının önemli elementlerinden biri olduğu, tutkuyu filmlerinden bağımsız düşünemeyeceğimiz Pedro Almodóvar, verdiği başka bir demeçte süper kahraman janrında cinselliğinin yok sayılmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirmişti. Belki de yazarlara otosansür uygulanması sebebiyle farklı hikâyelerin görülmediğini düşünen yönetmen için işini sevdiği şekilde yapmak ve fikrini empoze edebilmek olmazsa olmazlardan. Arzu ettiği özgür alana ulaşırsa, süper kahraman filmlerine yapacağı dokunuş bizi şimdiden heyecanlandırıyor.

Chloé Zhao, Eternals setinde
Yönetmenlerden süper kahraman filmlerine farklı bakışlar

Odağını süper kahraman anlatılarına çevirmesinin yanı sıra kendi vizyonunu katarak Marvel sinematik evreninin görsel dilinin sınırları dışına çıkmayı hedefleyen yönetmenlerin sayısı artmakta. Chloé Zhao da ödüllere doymayan Nomadlandin ardından, yakın zamanda Eternals ile Marvel sinematik evrenine giriş yaptı. Yönetmenin yeni işi eleştirmenlerin favorisi olmasa da karakterlerde fazlaca çeşitliliğe sahip olması ve yarattığı görsel dünyayla, yeni bir seyir tecrübesi oluşturmayı başarıyor.

Martin Scorsese‘nin Empire dergisine verdiği bir röportajda yaptığı açıklamalar, süper kahraman filmleriyle kimi yönetmenler arasında bir çekişme başlamıştı. “Dürüst olmak gerekirse onları düşündüğümde aklıma gelen ilk şey lunaparklar. Bu, sinema değil. Duygusal, psikolojik deneyimleri başka insanlara aktarmaya çalışan insanların yapımları değil.” diyerek bu türe üretim yapmayacağını açıkça ifade eden Scorsese’nin ardından, süper kahraman filmlerine eleştiriler gelmeye devam ediyor.

Şu sıralar son filmi The Power of the Dog ile gündemde olan, AFI Fest’e katılan bir başka isim Jane Campion da süper kahraman filmi çekmekle ilgilenip ilgilenmeyeceğine yönelik soru üzerine “Onlardan nefret ediyorum. Bunu asla yapmayacağımı söylemekte sakınca görmüyorum, çok gürültülü ve gülünçler.” cevabıyla, bu evrene ne kadar uzak olduğunu dillendirenlerden.

Yazı: Ezgi Oğraş