black midi bir kez daha kalp atışlarını hızlandırıyor

Mart ayının son günlerinde “John L” teklisini şahane bir kliple yayımlayan İngiliz grup black midi, nisanın son günlerini de boş geçmedi. Her köşesiyle aklımızı alan ilk albüm Schlagenheim’ın ardından büyük beklentilerle yolunu gözlediğimiz ikinci black midi albümünden ikinci tadımlık, “Slow” ismini taşıyor.

Yeni albümün ismi Cavalcade. Türkçeye “süvari geçit töreni” olarak çevirebileceğimiz ismine uygun olarak, albümdeki her parça farklı karakter skeçlerinden yola çıkarak yazılmış. Bir parçada kendini takip edenlerin sırtını döndüğü bir tarikat lideri, başka bir parçada Marlene Dietrich’ten bahsetmişler örneğin. İlk albümü doğaçlama seanslarından doğuran ekip, bu kez daha kompleks yapılar yaratmak adına farklı bir kompozisyon süreci geçirmiş. Nitekim ilk iki şarkı da bu değişikliği açık bir şekilde ortaya koyuyor. “Slow”, çıldırtıcı bir düzenlemeye ve tansiyon yükselten partisyonlara sahip. İniş çıkışlarla dolu bu işitsel yolculuğun İsveçli sanatçı Gustaf Holtenäs’ın yönetmenliğini üstlendiği bir klibi de var. Yapay zekâ tarafından geliştirilmiş farklı dünyaları konu ediyor ve en az şarkı kadar baş döndürücü.

Grubun gitaristi Matt Kwasniewski-Kelvin, geçtiğimiz sene ruh sağlığına odaklanmak üzere black midi’den bir süreliğine ayrılmıştı. Kendisi yeni albüm kayıtlarında yer almamış. Saksafonda Kaidi Akinnibi ve klavyede Seth Evans, üçlüye eşlik etmiş. Dublin’deki Hellfire Studios’da kaydedilen Cavalcade’in prodüktörü de John “Spud” Murphy.

Cavalcade, Rough Trade Records etiketiyle 28 Mayıs’ta yayımlanacak. black midi’nin yeni albümden paylaşılan iki teklinin yanı sıra üç şarkıyı daha çaldığı taptaze bir KEXP performansı da var. Cavalcade’in konuk müzisyenlerinin de üçlüyle birlikte çaldığı nefes kesen performansın finali, son tekli “Slow”la yapılmış. Hemen aşağıda.