black midi ve Black Country, New Road’dan The Windmill’e destek amaçlı konser

Londra’nın kabarık post-punk, new wave birikiminden beslenen iki yeni nesil temsilcisi, black midi ve Black Country, New Road, pandemi etkisiyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan konser salonu The Windmill için destek toplamayı amaçlayan bir konser için bir araya geldi.Brixton’da konumlanan The Windmill, Music Venue Trust tarafından altı ay içinde kapanmak zorunda kalma ihtimali bulunan, risk grubundaki 30 konser salonu arasında. Bu sebeple yolu bu sahneden geçmiş ve The Windmill komünitesiyle gönül bağı kurmuş müzisyenler elini taşın altına koyuyor. 

Mayıs ayında Live at Windmill isimli bir toplama albümü yayımlanmış; black midi, Kate Tempest, Fontaines D.C., Shame gibi grupların The Windmill konserlerinden kayıtlar derlenmişti. Benzer bir diğer çalışma da 3 Aralık’ta yayımlandı. Live At Windmill Brixton – In Between The Lockdowns isimli ikinci derlemede de Squid, Jennifer Evans, Lias Saoudi ve yine black midi’nin konser kayıtları mevcut. Satışlardan elde edilen gelirin tamamı, tabii ki The Windmill’in ayakta kalması için kullanılacak.

Brixton’daki salonda son yıllarda sıklıkla çalan black midi ve Black Country, New Road’un uzun doğaçlama seansları ve ilginç cover girişimlerinin yer aldığı 75 dakikalık konser, 10 Aralık Perşembe akşamı gerçekleşti. Çevrimiçi erişime açılan canlı performansta 5 poundluk bilet ücretinin yanı sıra The Windmill için bağışlar toplandı, bu etkinliğe özel merch tasarımları satışa sunuldu. 

İki grubun Black Midi, New Road adını verdikleri, 11 kişilik süpergrup formatıyla gerçekleştirdikleri konserin kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz. Coldplay’den “The Scientist”, Led Zeppelin’den “Immigrant Song” ve Bruce Springsteen’den “Born To Run” gibi parçaların coverlarına da dikkat.

black midi

Dan Carey’le kaydettikleri ilk albüm Schlagenheim’la “2019: En İyi Yabancı Albümler” listemizde 3. sıraya yerleşen black midi, şarkılarında arızalı gitar müziğinin farklı dönemlerinden izleri bir araya getirse de dinleyeni ters köşeye yatıran nüansları peşi sıra diziyor. Ekibin Battles’ın Juice B Crypts albümünden kesitlerle yaptığı “Sterling Bridge” remiksini de kaçırmayın.

Black Country, New Road

Yedi kişilik grubun Ninja Tune etiketiyle 5 Şubat 2021’de yayımlanacak ilk albümü For the first time, yeni yıl için sabırsızlanmamızın sebeplerinden biri, desek abartmış olmayız. Albümden paylaşılan ilk şarkı “Science Fair”, beklentilerimizi tavana çıkarmaya yetti bile.