Ridley Scott bir Blade Runner dizisi için kolları sıvamış

Blade Runner evreni farklı uçlara çekilerek genişlemeye tam gaz devam edecek anlaşılan. Zira gişede yüzleri güldürmese de iyi eleştiriler alan The Last Duel ve vizyon tarihine sayılı günler kalan House of Gucci ile dolu dolu bir yıl geçiren Ridley Scott’ın belli ki durmaya niyeti yok. Doğu Avrupa’da konumlanacak aksiyon-gerilim Queen & Country, Joaquin Phoenix’in Napoleon Bonaparte’a hayat vereceği Kitbag ve Gladiator’ün yıllar yıllar sonra gelecek devam filmi için takvimler işaretlenmişti ki, deneyimli sinemacıdan büyük gündem yaratacak yeni havadisler geldi.



Günümüz televizyon endüstrisinin en parlak isimlerinden Noah Hawley’nin showrunner olarak görev alacağı bir Alien spin-off dizi projesinin yaklaşmakta olduğu, Scott’ın isminin de yapımcı kadrosunda yer alacağından bir süredir haberdardık. House of Gucci’nin tanıtım turu kapsamında BBC’ye konuşan Scott, Alien projesinin senaryosunu tamamladıklarını müjdelemekle kalmadıi; Blade Runner için de bir spin-off dizi hazırlandığını ve onun da ilk bölümünün kaleme alındığını duyurdu. 

Evet, geçtiğimiz haftalarda yayın hayatına başlayan animasyon serisi Blade Runner: Black Lotus’a canlı aksiyon, kardeş bir yapım geliyor. Projeye dair şimdilik bildiğimiz tek şey, 10 bölüm olarak tasarlandığı. Denis Villeneuve harikası Blade Runner 2049 ile organik bir bağı olur mu, künyede hangi isimler yer alır, hangi kanal/platform ile el sıkışıldı; şimdilik muamma.

Alien projesinin odağında eşitlik mücadelesi olacak

Fargo, Bones ve Legion gibi etkileyici yapımlara kalem oynatan Hawley’nin dümene geçtiği Alien dizisi için geçtiğimiz ay açıklamalarda bulunan Scott, kendisi de projeye dahil olmasına rağmen “Asla 1979 yapımı orijinal film kadar iyi olmayacak.” açıklamasında bulunmuştu. Scott dürüstlüğüyle nam salmış bir isim olsa da beklentileri düşürmemekte fayda var. Dizinin 6 filmden oluşan mirasın ve o filmlerden üretilen grafik roman ve oyunların ardından, dünyada geçen ilk Alien hikâyesi olacağını biliyoruz. 8 veya 10 bölüm olarak planlandığını da.

Yakın zamanda proje hakkında konuşan Hawley, “Ripley, tüm zamanların en iyi karakterlerinden biri ve bence seri boyunca mükemmel bir şekilde anlatıldı. Tekrar aynı şeyle uğraşılmasını istemiyorum.’’ demiş ve hikâyenin, kapana kısılmış insanların yaratıklarla mücadelesinden de öte olduğunu vurgulamıştı. Hawley’ye göre dizi, eşitsizlikle ilgili temaları işleyecek; günümüz toplumlarının verdiği eşitlik mücadelesine benzer nüanslar, Alien evreninde de yankılanacak.