Yeni Blade filminin yönetmen krizi sona erdi

Marvel Studios’un yeni bir Blade filmi için kolları sıvadığı, 2019’dan beri konuşuluyor. Mahershala Ali’yi vampirlerin kâbusu Blade rolünde izleyeceğimiz yeni film için yaşanan yönetmen krizi nihayet sona erdi.

İlk olarak filmi Bassam Tariq’in yöneteceği ve 2023 sonbaharında vizyona girmesi planlandığı açıklanmıştı. Çekimlere birkaç ay kala Marvel Studios ve Tariq arasında yaşanan fikir ayrılıkları, projenin yeni bir yönetmen arayışıyla birlikte askıya alınmasına sebep olmuştu. Hatta bu süreçte, Mahershala Ali’nin ilk senaryo taslaklarından yaşadığı hayal kırıklığı da gündemi epey meşgul etmişti. Son gelişmelerle film için yeni bir rota oluşturuldu: Blade evrenini yeniden canlandırma görevi, Fransız sinemacı Yann Demange’a verildi.

Dead Set (2008) ve Top Boy (2011) gibi televizyon işleriyle adını duyuran Demange, ilk uzun metrajı ‘71 ile 2014’te British Independent Film Awards’ta en iyi yönetmen seçilmişti. 2018’de White Boy Rick filmi, 2020’de de Lovecraft Country dizisi için rejiye geçen Yann Demange, filmografisinin üçüncü uzun metrajı olacak Blade için orijinal filmlerden daha da karanlık bir kurgu tasarlayarak yapımcıların seçimi olmuş.

Senaryo da son yıllarda When They See Us (2019) ve Colin in Black and White gibi Siyah aktivizmini işleyen diziler için kalem oynatan Michael Starrbury’ye teslim edilmiş. Çekimler önümüzdeki yıl Atlanta’da gerçekleşecek ve yeni nesil Blade macerasıyla 6 Eylül 2024 tarihinde buluşacağız.

İlk sinematik uyarlamasında Blade karakteri canlandıran Wesley Snipes, bu role geri dönme hayallerini çeşitli röportajlarında dillendirmişti. Ayrıca Idris Elba, Adewale Akinnuoye-Agbaje ve John Boyega gibi İngiliz oyuncuların da adı anılmış fakat başrol için Mahershala Ali’de karar kılınmıştı. Oscar ödüllü oyuncunun aynı dönem DC’nin Matt Reeves imzalı The Batman filminde Commissioner Gordon’ı canlandırmak üzere teklif aldığı ve bu rolü Blade için reddettiği de biliniyor.

Yakın gelecekte Mahershala Ali’yi izleyeceğimiz diğer projeler arasında öğrencisinin bir roman fikrini çalan bir öğretmeni canlandıracağı 8 bölümlük The Plot dizisi ve Sam Esmail’in yıldız bir kadroyu buluşturan (Ethan Hawke, Julia Roberts, Kevin Bacon) roman uyarlaması Leave The World Behind var. Kendisi, 2023’te vizyona girecek fantastik animasyon Wildwoodun da seslendirme kadrosunda Jemaine Clement, Angela Bassett, Carey Mulligan ve Tom Waits gibi isimlere eşlik ediyor.