Bong Joon Ho’dan “Parasite” dizisi için somut açıklamalar

Koreli yönetmen Bong Joon Ho’nun manşetlerden ve dillerden düşmeyen son filmi Parasite, geçtiğimiz günlerde “En iyi film” dahil olmak üzere dört dalda Oscar adaylığına layık görüldü; “En iyi film” ve “En iyi yabancı film” dallarına aynı anda aday olan altıncı film olarak akademi tarihine geçti. Parasite’ın yakaladığı başarıdan ilham alan yönetmen, geçtiğimiz hafta filmi, The Big Short yönetmeni Adam McKay ile bir HBO dizisine uyarlayacağını duyurdu.

Adam McKay’in mizah anlayışını ve günümüz Amerikan politikası hakkındaki yergilerini çok beğendiğini belirten Joon Ho, “Parasite’ın senaryosunu iki saate sığdıramayacak kadar çok fikrim vardı ve eğer daha uzun süre gösterim süresi olsa aklımdaki bütün hikâyeyi anlatabilirdim. Adam’la da yakında bu konuyu konuşmayı planlıyorum” açıklamasını yaptı. 

Joon Ho, Ingmar Bergman’ın 1983 yapımı Fanny ve Alexander filminin genişletilmiş bir versiyon olarak mini diziye çevrilmesindeki başarıyı örnek vererek açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Televizyon endüstrisiyle çok alakadar olmasam da bu dizi projesini Parasite’la anlatmaya fırsatım olmayan hikâyelere yer vereceğim bir fırsat olarak görüyorum. Adam McKay ve HBO, Succession adlı harika bir dizi yarattığı için onların takım arkadaşlığına çok güveniyorum.” Dizi için çalışmaların mart ayında başlaması bekleniyor. Ayrıca serinin İngilizce mi Korece mi yayınlanacağı konusu da henüz karar aşamasında. 

Altın Palmiyeli yönetmen, geçtiğimiz hafta Altın Küre kazandığında yaptığı konuşmada sinemanın keşfedilebilmesi için altyazı bariyerine aldırılmaması gerektiğini savundu: “Bu sadece Amerika’nın problemi değil. Kore ve daha birçok ülkede yerli filmler ya da Hollywood gişe rekortmenleri tercih ediliyor. Bence Korece bir filmin Oscar’a aday gösterilmesi bu davranışın değiştiğinin ve seyircilerin uluslararası filmlere karşı daha açık görüşle yaklaştığını kanıtlıyor.”

Yazı: Cansu Çubukçu