Bong Joon-ho’nun yeni animasyonunda derin denizlere davetliyiz

Parasite’ın muazzam başarısından sonra yapacağı hamleler dünya çapında merakla beklenen Güney Koreli sinemacı, geçtiğimiz aylarda iki yeni projesinden birinin senaryosunu tamamladığını açıklamıştı. İşte o film, Korece bir animasyon olacak.

Derin sulardaki deniz canlıları ile insanlar arasındaki çatışmayı ele alacak filmin tamamında CGI teknolojisi kullanılacak. Projenin yapımını, yönetmenin The Host, Snowpiercer ve Okja gibi işlerinin de görsel efektleri üzerinde çalışmış olan Koreli animasyon şirketi 4th Creative Party üstleniyor. Bong Joon-ho’nun 2018’den beri üzerinde çalıştığı, aksiyon ve korku unsurları içerecek hikâye Seul’de geçecek. 

Yönetmenin alametifarikası olan türler arası gezintilerini devam ettireceği diğer yeni projesi ise bir dram olacak. İngiltere ve ABD’de İngilizce olarak çekilecek yapım, 2016’da yaşanan gerçek bir olaya dayanacak. 

Bong Joon-ho şu sıralar bu projenin senaryosunu yazmakla meşgul. Önce bu hikâyeyi çekecek. Animasyon filmi sonraki sırada yer alacak.

Yönetmenin yakın gelecekteki diğer planları

Bong Joon-ho, senaryosuna katkıda bulunduğu Kore yapımı Haemoo’nun (2014) yeniden çevrimi olarak tasarlanan, Calibre’dan anımsanabilecek Matt Palmer’ın çekeceği göçmen draması Sea Fog’un yapımcılığını üstleniyor.

Ayrıca Oscar ve Emmy ödüllü Adam McKay (The Big Short, Succession) ile birlikte Parasite’dan ilhamla, aynı evrende geçen orijinal hikâyelerin çekileceği yeni bir HBO dizisi üzerinde çalışıyor.

1-11 Eylül’de düzenlenecek 78. Venedik Film Festivali’nde jüri başkanlığı yapacağını da hatırlatalım.

Yazı: İlayda Güler