Bir sporcu ve bir yalancı olarak Boris Becker

Yazı: Melis Tire

Spor, müzik, siyaset ve suç dünyalarından çarpıcı hikâyeler anlattığı belgeselleriyle tanınan Alex Gibney’nin odağında bu kez bir dönemin tenis efsanesi Boris Becker var. Dünya prömiyerini geçtiğimiz haftalarda Berlinale’de yapan Boom! Boom! The World vs. Boris Becker belgeselinden merak uyandıran bir fragman yayında. 

Belgesel, Alman tenisçinin yaşamını iki uzun metraja ayırarak işliyor. “Triumph” (Zafer) başlıklı ilk bölümde 17 yaşında Wimbledon’ı kazanarak tarihe geçen, bir dönem dünya 1 numarası olan, başarılarla dolu kariyerini Olimpiyat altınıyla da taçlandıran sporcu Becker odakta. “Disaster” (Felaket) olarak isimlendirilen ikinci bölüm ise profesyonel sporculuk kariyerinin tartışmalı şekilde sonlanışı, özel hayatındaki çalkantılar, adının karıştığı skandallar, iflas ve hapis dönemlerini anlatıyor. Belgeselde Boris Becker ile yapılan çekimlerin, Nisan 2022’de İngiltere’de hapis cezasına çaptırılmadan kısa bir süre önce gerçekleştiğini de belirtelim.  

Alex Gibney ve ekibi, Boom! Boom! The World vs Boris Becker için aralarında Björn Borg, John McEnroe, Novak Djokovic, Michael Stich ve Mats Wilander gibi tenis efsaneleriyle röportajlar yapmış. Filmin Berlinale gösteriminin ardından Bir sporcu olarak Boris Becker ve bir yalancı olarak Boris Becker olmak üzere iki farklı portre sunan yapımın; spot ışıkları altındaki sporcuların yaşamlarını yönetmekte yaşadığı sorunlara ve aldıkları yanlış kararlarla baş etme biçimlerine ışık tuttuğu yönünde yorumlar yapılmıştı. 

Boom! Boom! The World vs. Boris Becker’i iki bölümüyle birlikte, 7 Nisan’dan itibaren Apple TV+ platformunda izleyebilirsiniz.