DEVO ve biçimlendirici sanatsal etkisine dair bir belgesel

Yazı: Güven Yalın

Proto-punk ve new wave gibi akımların yol göstericilerinden biri olan Ohio çıkışlı ikonik grup DEVO, bu yıl tam 50 yaşına giriyor. Müzikal ifade biçimlerini çeşitlendirirken her daim başka disiplinlerle de dirsek temasını koruyan grup, video klip kültürünün de öncüleri arasında anılıyor.

Bu yıl Farewell Tour (Elveda Turnesi) adını verdikleri bir turneyle yollarda olacak DEVO hakkında bir belgesel film için çalışmalara da başlanmış. Grubun 1970 tarihli Kent State katliamının ardından kuruluşu, tabuları yok sayan yaratıcı motivasyonları ve büyük liste başarıları yakalayan “Whip It”le anaakım müzik piyasasıyla imtihanına derin bir bakış atacak belgeseli Chris Smith yönetecek. Kendisi yakın geçmişin ses getiren belgesellerinden biri olan FYRE ile büyük bir fiyaskoyla sonuçlanan meşhur festival girişiminin perde arkasına uzanmış; Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal ile ABD’deki varlıklı ailelerin çocuklarını üst düzey üniversitelere yerleştiren skandal kurgunun ardındaki Rick Singer’ın zihninin kıvrımlarını mercek altına almıştı. Tabii bir diğer sansasyon belgesel Tiger King’in de yaratıcı ekibinde olduğunu unutmayalım.

Yönetmen, DEVO hakkında bir belgesel çekiyor olmanın yarattığı heyecanı şu sözlerle özetliyor: “DEVO benim üzerimde çok büyük bir etkiye sahipti. Müzik, film, video ve sanata yaklaşımları daha önce hiç görmediğim bir şekildeydi. Bir şeylere bakmanın tamamen yeni yolları olduğunu gösteren, gerçekten biçimlendirici sanatsal etkilerden biriydi.” 

İlki 1978’e tarihlenen toplam dokuz stüdyo albümünün yanı sıra çarpıcı sahne performansları ve görsellikleriyle farklı jenerasyonlardan yüzlerce gruba ilham oldu DEVO. Bir müzik grubundan ziyade bir sanat projesi olarak hayat bulan DEVO’yu anlatacak ilk resmî belgeselin prodüksiyonunu VICE Studios, Library Films, Fremantle Documentaries ve Warner Music Entertainment üstleniyor.

İsmi an itibarıyla DEVO olarak açıklanan belgeselin vizyon tarihi henüz açıklanmadı fakat 2023 bitmeden izleyiciyle buluşması yüksek ihtimal.