Brendan Fraser’ın çarpıcı fiziksel dönüşümüyle: The Whale

Her ne kadar kariyerinin son çeyreğinde dişli bir rolde görme şansı bulamasak da Brendan Fraser birçoklarının çocukluk veya gençlik yıllarının sembol isimlerinden. Yer aldığı Mummy serisi, George of the Jungle, Looney Tunes: Back in Action gibi blockbusterların 2000’ler boyunca Türkiye televizyonlarında defalarca döndürülmesi de bunda etkili elbet. Peki ne oldu da bir dönemin gişe rekortmenlerinin aranan ismi, sanki bir anda kayıplara karıştı?

The Mummy (1999)

Uzun bir süre mahkemeleri arşınlamasına sebep olan boşanma süreci ile çok sevdiği annesinin vefatının yanı sıra Altın Küre’yi düzenleyen HPFA’in eski başkanı Philip Berk’in cinsel saldırısına maruz kalmasının ruh sağlığına ve kariyerine ciddi etkileri olduğu biliniyor. Öte yandan tüm bunlara rağmen Brendan Fraser, endüstriden elini eteğini çekmiş değil aslında. Son yıllarda direksiyonu televizyona kırdı ve The Affair, Trust, Doom Patrol gibi çeşitli yapımlarda boy gösterdi. Sinema kanadında ise Steven Soderbergh filmi No Sudden Move (2021) ile tekrar devler ligine katıldı.

Önümüzdeki projeleriyle iddialı bir geri dönüş yapacak olan Fraser, kariyerini küllerinden doğurmaya fazlasıyla hazır. Martin Scorsese filmi Killers of the Flower Moon ve Palm Springs’i çekmiş Max Barbakow’un yeni komedisi Brothers’ın yanı sıra, 79. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışacak The Whale’in başrolünde izleyeceğiz kendisini. Requiem for a Dream (2000) ve Black Swan (2010) gibi harikaların yönetmeni Darren Aronofsky’nin çektiği filmden paylaşılan ilk görselde, oyuncuyu çarpıcı bir fiziksel dönüşüm geçirmiş hâlde ve etkileyici bir protez makyaj çalışması altında görüyoruz. Aronofsky’nin, zamanında benzer bir “comeback” yapmış Mickey Rourke’a The Wrestler ile Oscar adaylığı kazandırdığı hesaba katıldığında, Brendan Fraser’ın adını da ödül sezonunda sıkça duymamız şaşırtıcı olmayacaktır.

Samuel D. Hunter’ın aynı isimli oyunundan, kendisi tarafından uyarlanan ve A24 etiketi taşıyan The Whale; obeziteden muzdarip bir İngilizce öğretmeni olan ve ayrı yaşadığı kızı Ellie ile yeniden bağlantı kurmanın yollarını arayan Charlie’nin öyküsü. Ellie’ye hayat veren isim, Stranger Things’in Max’i Sadie Sink. Oyuncu kadrosunda ayrıca Hong Chau, Ty Simpkins ve Samantha Morton bulunuyor.

The Whale’in vizyon tarihi henüz netleşmedi.