Doğum günü şerefine: Michael Jackson'ın rol aldığı 5 film

Sekiz yıl önce hayatını kaybeden Michael Jackson’ın yaş günü şerefine, pop müzik efsanesinin yer aldığı bazı kısa filmlere ve videolara göz atıyoruz.

Michael Jackson’ın oyunculuğu ile ön plana çıktığı kısa filmler ve film tadında videoların kamera arkasında her zaman sinema dünyasında iz bırakan isimler yer aldı. Senaryosunu George Lucas’ın yazdığı filmden, Scorsese’nin yönettiği videolara kadar işte popun kralı Michael Jackson’ın oyunculuğunu izleyebileceğiniz 5 kısa-uzun film.

The Wiz (1978)

Oz Büyücüsü filminin Afrika-Amerika kültürüne uyarlanmış versiyonunda “Korkuluk” karakterini canlandıran isim Michael Jackson’dı. Neşeli karakteri ve müzikal anlamdaki başarılı oyunculuğu ile keyif veren bu uyarlama filminden bir parçayı aşağıda izleyebilirsiniz.

Captain EO (1986)

Michael Jackson, Francis Ford Coppola’nın yönetmenliğini yaptığı Captain EO filminde bu kez bilim kurgu temalı bir rol ile kamera karşısına geçmişti. 1986 yılında yayınlanan kısa filmin senaryosu ise George Lucas’a ait.

Michael Jackson – “Bad” Video (1987) 

1987’de yayınlanan efsane Michael Jackson albümü Bad‘e ismini veren aynı şarkı için çekilen 17 dakikalık video, aslında kısa fim niteliğindeydi diyebiliriz. Yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı videoda Michael Jackson, bu kez karşımıza serseri bir karakter ile çıkmıştı.

Michael Jackson’s Ghosts (1996)

Michael Jackson’ın bir diğer gizemli kısa filmi de 1996 yılında yayınlanan Michael Jackson’s Ghosts filmiydi.  Terminator 2, The Thing, Batman Returns gibi filmlerin özel efektlerini yapan Stan Wilson’ın yönetmenliğini yaptığı kısa film, kelimenin tam anlamıyla şahane bir yapım. Korku temalı filmde Michael Jackson, doğaüstü güçlere sahip bir orkestra şefi olarak yer alıyor ve başına gelenler konu alınıyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=LIxgUMA9iwU

Michael Jackson – Thriller (1983) 

Ünlü prodüktör ve yönetmen John Landis tarafından yönetmenliği yapılan ve adeta Michael Jackson’ın kariyerinde unutulmaz videolar arasında yer alan Thriller, 1983 yılında yayınlandığında herkesi kendine hayran bırakmıştı. 13 dakikalık kısa film formatında yayınlanan videoda Michael Jackson, zombiye dönüşüyor ve ünlü dansını sergiliyordu.