Jonah Hill, Martin Scorsese’nin Jerry Garcia’sı oldu

Martin Scorsese’nin bir Grateful Dead filmi çekeceği ve grubun ruhani lideri Jerry Garcia rolünde Jonah Hill’in olacağı açıklandı. İkili en son The Wolf of Wall Street (2013) filminde beraber çalışmıştı. 

Hâlen yapım aşamasında olan Killers of The Flower Moon için Apple’la çalışan Scorsese, şimdi de bir Grateful Dead biyografisi için şirketle el ele vermiş durumda. Apple ile birlikte Jonah Hill ve Scorsese, kendi yapım şirketleri Strong Baby ve Sikelia Productions aracılığıyla filmin yapımcılarından olacak. Aynı zamanda grup üyeleri Bob Weir, Phil Lesh, Mickey Hart ve Bill Kreutzmann; Garcia’nın kızı Trixie Garcia ve yapımcılar Eric Eisner ve Bernie Cahill’le birlikte filme katkıda bulunacak. Filmin senaryosu ise, daha önce Ed Wood, The People vs. Larry Flint ve Man on the Moon gibi klasik biyografilerin yanı sıra American Crime Story: The People vs. OJ Simpson dizisini de kaleme almış ikili Scott Alexander ve Larry Karaszewski tarafından yazılacak. 

Proje; Bob Dylan, George Harrison, The Rolling Stones gibi grup ve müzisyenler hakkında birçok belgesel yapmış yönetmenin çektiği ilk müzik biyografisi olacak. Yönetmen daha önce, grubun 30 yıllık geçmişini konu alan Long Strange Trip (2017) belgeselinin de yapımcısıydı. 

Grateful Dead hakkında 3 belgesel 

1965 yılında Palo Alto’da kurulan ve birçoklarına göre rock müziğin seyrini değiştiren Grateful Dead’i konu eden sayısız belgesel var. Aşağıdaki üçlü, bizim tavsiyelerimiz.

The Grateful Dead: Anthem To Beauty (1997)

Grubun Anthem of the Sun (1968) ve American Beauty (1970) albümlerinin yapım sürecini konu alan belgesel, uzun soluklu Classic Albums serisinin ikinci bölümü. Geçen yıl vefat eden emektar müzik belgeselcisi Jeremy Marre’ın çektiği bölümde grubun üyeleri ve dostları, Grateful Dead’in uzun süre yapımcılığını yapmış ses mühendisi Stephen Barncard eşliğinde iki albümün yapım sürecinden bahsediyor ve master kayıtları üzerinden analiz yapıyor. 

The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir (2014)

Başlığıyla Garcia’nın 1995’teki ölümünden sonra diğer üyelerin kurduğu, The Dead olarak da bilinen grup The Other Ones’a atıfta bulunan bu Netflix yapımı, Grateful Dead’in kurucu üyelerinden Bob Weir hakkında. Filmin yönetmenliğini, daha önce God Save Ozzy Osbourne (2011) belgeselini çeken Mike Fleiss üstlenmiş. 2014’te San Francisco Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Belgesel kategorisinin seyirci ödülünü kazanan film, Garcia’yla birlikte yıllarca grubun frontmanliğini yapmış usta gitaristin gruba kattıklarını ve müzisyenin gelişimini inceliyor. Yapım, diğer Grateful Dead üyeleri, Weir’ın eşi Natascha Muenter ve grubun söz yazarı John Perry Barlow’la; Perry Farrell, Mike Gordon, Jorma Kaukonen ve Lee Ranaldo’yla yapılmış röportajları da içeriyor. 

Long Strange Trip (2017)

Amir Bar-Lev’in neredeyse dört saat süren filmi, başlığıyla The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir’ın da yaptığı gibi, Garcia’nın meşhur “What a long, strange trip it’s been.” sözüne referans veriyor. Grateful Dead’in kemik kadrosu ve John Perry Barlow’un yanı sıra, grupta yedi yıl vokal yapmış Donna Godchaux ve ünlü müzik yazarı Steve Silbermann’dan da yorumlar yer almakta.. Scorsese’yle birlikte Dead davulcusu Bill Kreutzmann’ın oğlu Jonathan Kreutzmann’ın da yapımcı olduğu bu belgesel, En İyi Müzik Filmi dalında Grammy adayı olmuştu. 

Yazı: Zeynep Naz Günsal