Brian May’in gündeminde “Bohemian Rhapsody”nin devam filmi ve aşı karşıtlığı var

Bohemian Rhapsody, Queen’in kuruluşunu, solisti Freddie Mercury’nin ekibe nasıl katıldığını ve grup içi dinamikleri beyaz perdeye taşımış; sinema ve müzik dünyasında son yılların en sükse yaratan biyografi filmlerinden biri olarak anılmıştı. Ayrıca 4 Oscar da (En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı) dâhil olmak üzere sayısız ödülü hanesine yazdırdı.


Oldukça ses getiren yapım, kısa sürede birçok tartışmanın odak noktası oldu. Büyük oranda Freddie Mercury hakkında bir film olarak nitelendirilebilecek Bohemian Rhapsody, artık aramızda olmayan isimlerin yaşamına odaklanan birçok biyografi gibi kimi çelişkiler barındırıyordu. Senaryonun diğer grup üyelerinin perspektifinden yazılmış olması, Freddie’den çok başkalarının gözündeki Freddie’yi anlatması sebebiyle eleştirildi. Öte yandan hayatta olsaydı Freddie’nin olayların bu şekilde aktarılmasını kabul etmeyeceğini düşünenler de hiç az değildi.

“Harika bir senaryo için biraz zamana ihtiyacımız var.”

Bohemian Rhapsody’nin devamı hakkında müzakereler, film gösterime girdikten kısa süre sonra başlamıştı aslında. Grubun kimi video kliplerini çekmiş yönetmen Rudi Dolezal’ın 2019’da yaptığı bir açıklamayla, olası bir devam filminin Queen ailesinde yoğun şekilde tartışıldığı da öğrenilmiş oldu. 

Queen gitaristi Brian May, Instagram üzerinden yaptığı canlı yayında beklenen haberi verdi ve proje için kimi planlarının olduğunu resmen duyurdu. Aynı zamanda Bohemian Rhapsody’nin yapımcılarından biri olan müzisyen, iyi bir senaryoya temel olabilecek fikirleri incelediklerini doğruladı. İlk filmin gişe başarısı grup için baskı unsuruymuş, bu yüzden oldukça titiz davranmaktalarmış. Dolayısıyla May “harika bir senaryo” için biraz zamana ihtiyaçları olduklarını düşünüyor.

Brian May’in, başta Eric Clapton olmak üzere, aşı karşıtları hakkında söyleyecekleri de var

Brian May’in gündemde yer edinen demeçleri, sadece Bohemian Rhapsody’nin devam filmi hakkında değil. Geçtiğimiz gün The Independent‘a verdiği bir röportajda, COVID-19 salgınına rağmen aşı karşıtlıklarıyla bilinen Eric Clapton, Richard Ashcroft (The Verve) ve Ian Brown (Stone Roses) gibi isimleri de sert sözlerle eleştirdi May.

Clapton geçtiğimiz sene Van Morrison’ı da yanına alarak karantina karşıtı “Stand and Deliver” isimli bir şarkı yayınlamıştı. May, Eric Clapton’ın kendisi için bir kahraman olduğunu fakat aşı ve avcılık gibi birçok başlıkta farklı görüşlere sahip olduklarını söylüyor. Ayrıca aşı karşıtları için “kaçık” sıfatını kullanıyor: “Aşının işe yaradığını gösteren çok sayıda kanıt var. Genel olarak çok güvenilirler. Aldığın herhangi bir ilacın yan etkisi her zaman olacaktır, fakat etrafta dolaşıp aşıların seni öldürmek için bir komplo olduğunu söylemek, üzgünüm, bu benim için tam bir kaçıklık.”

Yazı: Nursema Gür