Brie Larson başrollü Lessons in Chemistry’ye ilk bakış

Yazı: Aybüke Sanuç

Bonnie Garmus’un çok satan romanı Lessons in Chemistry, Apple TV+ prodüksiyonuyla bir diziye uyarlanıyor. Room ve Captain Marvel gibi filmlerden tanıdığımız Oscar ödüllü oyuncu Brie Larson hem başrolde hem yapımcı kadrosunda.

Lessons in Chemistry, 1950’lerin sonu ve 1960’ların başlarında geçiyor vei kadınların yaşamları, kariyerleri ve mücadelelerine odaklanıyor. Televizyon şefi olmaya zorlanan parlak bir kimyager olan Elizabeth Zott’un hikâyesini mercek altına alan Garmus, dönemin cinsiyetçi düzeniyle mücadele eden Elizabeth aracılığıyla; cinsiyetçilik, annelik ve ailenin anlamını araştırıyor.

Her ne kadar Garmus’un bu romanı 70 yıl kadar öncesinde geçiyor olsa da günümüzde mevcut olan düzene de ışık tutmakta elbet. Lessons in Chemistry, ataerkil bir toplumda bilim insanı olma hayali askıya alınan Elizabeth Zott üzerinden ilerliyor. Kendini laboratuvarından kovulmuş hâlde bulmasının ardından bir yemek programında sunuculuk yapmayı kabul eden baş karakterimiz; birdenbire kendisini dinlemeye başlayan erkeklere yemek tariflerinden çok daha fazlasını öğretmeye koyulacak. 

Dizinin uyarlama senaryosu; Party of Five, Erin Brockovich, Catch and Release, Charlotte’s Web, The Soloist, The 5th Wave, Unbelievable gibi yapımlardan tanıdığımız senarist Susannah Grandt tarafından kaleme alınmış. Yayın tarihi net olarak bilinmese de Apple TV+’tan yapılan duyurular sonbaharı işaret ediyor.