Broken Social Scene de çizgi romanlanıyor

Broken Social Scene denince akla gelen ilk albüm olan You Forgot It In People, bu yıl 20 yaşına giriyor. Kanadalı kolektif 2 Ekim’de, Eddie Vedder’ın Dana Point, California’da düzenlenen Ohana Festival’inde tüm koleksiyonu çalarak seyircilerle birlikte kutlayacak ancak elle tutulabilir bir anma alternatifi de geliştirmekteler. You Forgot It In People, 2022 içinde Z2 Comics çatısı altında bir çizgi romana dönüşüyor!

Broken Social Scene’den Justin Peroff ve Brendan Canning tarafından yönetilen projenin yazarı X-Men, Black Stars Above gibi işlerde de imzası olan Lonnie Nadler. İç içe geçmiş bir dizi kısa hikâyeden oluşacak kitapta Nadler’a Eric Orchard, Scott Chantler, Ray Fawkes, Mike Feehan, Diana Nguyen ve dahasını toplayan oldukça kalabalık bir çizer ekibi de eşlik ediyor. 

Yayıncı Z2 Comics, romanın sayfaları ilerledikçe görünüşte farklı olan birtakım yabancıların hayatlarının, birbirlerinin yörüngelerine girip çıkmalarıyla dokunacağını, sıradan ve açıklanamaz olanın buluşacağını söylüyor. You Forgot It In People çizgi romanı, albümün 20. yıl dönümünden bir ay önce, Eylül 2022’de paylaşılacak. Standart ciltli baskısı haricinde 10 inç bir plak, bir kaset ve çeşitli posterler içeren bir delüks versiyonuna da ulaşılabilecek.

Müzik ve çizgi öyküleri birleştiren Z2 Comics, birbirinden ilgi çekici yayınlarla kataloğunu genişletmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda okumaya açılan Vince Staples’ın ilk grafik romanı Limbo Beach, cazın imza etiketi Blue Note Records ve pürüzsüz melodilerinden ilham alan Enter The Blue ve önümüzdeki eylülde, aynı adlı ikonik Tori Amos albümünün 30. yaşını kutlamak üzere yayımlanacak Little Earthquakes: The Graphic Album de Z2 Comics bünyesinden.

Efsane albüme dair

Broken Social Scene’in 13 şarkısını bir araya getiren ikinci uzunçaları, milenyumun en önemli indie rock albümlerinden biri olarak yıllar geçtikçe kült mertebesine ulaştı. 15 Ekim 2002’de yayımlanan albüm, topluluğun lideri Kevin Drew’a göre Broken Social Scene için bir kırılmaya işaret ediyordu. Çünkü 6-19 kişi arasında esneyebilen kalabalık kadro bu koleksiyonla birlikte enstrümantal ambient parçalar yerine tanımlı verseler ve nakaratlardan oluşan indie rock şarkıları kaydetmeyi seçmişti. You Forgot It In People’a dâhil olamayan parçalar 2004’te, Bee Hives adlı B-yüzü derlemesiyle yayımlandı.