Bu 5 video oyununu çok merak ediyoruz

Video oyun dünyasında (özellikle bağımsız kanatta) heyecan verici yeni yayınlar yaklaşmakta. Hem yılın geri kalan iki ayından hem de 2022 takviminden merak uyandıran ve şimdiden hakkında konuşturan 5 oyunu sıraladık.Weird West

Western dekorunda fantastik karakterlerle bezeli bir RPG oyunu olan Weird West, 5 ayrı karakterin sonradan kesişecek olay örgüsünü takip ediyor. Kompleks ve kaotik bir atmosfer sunan oyunda birçok interaktif detay bulunmakta. Lyon merkezli Arkane Studios’un ellerinden çıktı. 11 Ocak 2022’de PC, XBOX ve PlayStation’da yayında. Fragman buradan izlenebilir.

Dordogne

Fransa’dan bir başka bağımsız oyun. Bu kez Bordeaux’dan UN JE NE SAIS QUOI’nın yarattığı, nostaljik bir dünyanın kapılarını aralıyoruz. Suluboya estetiğiyle kurgulanmış oyunda, yıllar sonra ailesinin evine dönen 32 yaşındaki Mimi karakteriyle, aile albümleri ve evdeki objelerle geçmişi keşfetmeye çıkıyoruz. Anılar canlanıyor, kimi gizemler çözülüyor. Dilerseniz Dordogne kasabasının 40-50 yıl önceki hâline ışınlanabilir, fotoğraflar çekebilir, sokaktaki sesleri kaydedip saklayabilirsiniz. 5 Ekim 2022’de yayımlanacak oyundan tadımlık bir klip için buraya.

Battlefield 2042

“First-person shooter” janrının en popüler serilerinden Battlefield’ın toplamda 17. yayını olacak Battlefield 2042. DICE tarafından geliştirilen oyun, 19 Kasım’da piyasada. Chernobyl dizisi için yaptığı müziklerle Emmy, Grammy ve BAFTA; Joker besteleriyle de Oscar ve Altın Küre kazanan İzlandalı besteci ve çellist Hildur Gudnadóttir, partneri Sam Slater’la birlikte oyunun müziklerini besteledi. “Gerçek anlamda eşsiz ve yıkıcı bir müzikal çevre” yarattıklarının ipuçlarını vermekteler. Fragman için buraya.

Tchia

Avustralya yakınlarındaki Yeni Kaledonya’dan ilhamla yaratılmış bir tropik adada fantastik bir serüvendeyiz. Baş karakterimiz Tchia, çeşitli hayvanlara dönüşebiliyor, herhangi bir objenin kontrolünü ele alarak yolculuk edebiliyor, hatta kimi bölümlerde ukulelede şarkılar tıngırdatıyor. Yeni Kaledonyalı oyun geliştiricisi Awaceb’in açık dünya oyun için, bölgede konuşulan dillerde diyaloglar da kaydedilmiş. Kreatif anlamda Studio Ghibli’nin Japon kültürünü işleyişinden çokça etkilendikleri söyleniyor. Fragmanını buradan izleyip, Tchia’yla tanışabilirsiniz. 2022’de piyasada olacak.

Bear & Breakfast

Aslında bir bed & breakfast simulasyonu ama işletmeyi bir ayı olarak yönetiyorsunuz. Çünkü neden olmasın? İlk kez 2020’de Nintendo’nun Indie World Showcase etkinliğinde duyurulan, pandemi kaynaklı rötarlarla 2022’nin ilk yarısına takvimlenen Bear & Breakfast; Romanya merkezli oyun stüdyosu Gummy Cat’in ilk yayını olacak. Zaman öldürmek, kafa boşaltmak için harika bir opsiyon gibi görünüyor. Fragman hemen burada.