Bu hafta sinemada “Loveless” izlemek için 8 neden

Rus sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden Andrey Zvyagintsev’in uzun zamandır merakla beklenen son filmi Sevgisiz / Loveless / Nelyubov vizyonda. Filmi ne yapıp edip sinemada izlemeniz için hazırladığımız sekiz neden ise şöyle:

  1. Pek çoklarına göre çağdaş Rus sinemasının yaşayan en önemli yönetmeninin son filmini ıskalamamak için.
  2. Geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nin Pedro Almodovar başkanlığındaki jüriden aldığı Jüri Özel Ödülü’nü hak edip etmediğini tayin etmek için.
  3. 15 yıl önce, henüz ilk filmi The Return’ün Venedik Film Festivali’nden kazandığı Altın Aslan ödülü ile potansiyelini göstermiş bir yönetmenin, yine o filmde olduğu gibi küçük bir erkek çocuğu üzerinden aile bağlarını didikleyişine tanık olmak için.
  4. Sancılı bir boşanma sürecindeki anne babasının ilgisizliği ve sevgisizliği ile bunalmış bir çocuğun kayıplara karışması sonrası yaşanan süreci anlatan hikayesine kayıtsız kalmamak için.
  5. Muazzam görüntü yönetimi ve akılları baştan alan müzikleriyle, Zvyagintsev’in imzasına dönüşen bazı nefis çerçevelerle mest olmak için.
  6. Filmin giriş ve final planları ile yakaladığı sinemasal tatmin ve insanın sinir sistemini altüst eden morg sahnesi için.
  7. Bir önceki filmi Leviathan ile Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını son dakikada Ida’ya kaptırdıktan sonra, Zvyagintsev’in yine aynı kategoride Oscar adaylığı kazandığı Loveless ile bu defa ödüle uzanıp uzanmayacağı ile ilgili bahse girmek için.
  8. The Square ile birlikte yarıştığı Cannes’dan Altın Palmiye kazanamazken, yine aynı filmle yarıştığı Adana Film Festivali’nden büyük ödülü kazanarak, Adana jürisi ile Cannes jürisi arasında ne gibi bir fikir ayrılığı yarattığı üzerine düşünebilmek için.