Bu hafta sinemada “Thelma” izlemek için 8 neden

Henüz ilk filmi Reprise’dan bu yana yakın dönem Norveç sinemasının en önemli filmlerinden birkça tanesinde imzası bulunan Joachim Trier’in merakla beklenen son filmi Thelma bu cuma vizyona girerken, biz de bu nefis beyaz perde tecrübesini, sinema salonunda izlemeniz için sekiz neden sıraladık.

  1. Usta yönetmen Lars von Trier’in yeğeni olan ve Norveç’in 21. yüzyılda çıkardığı en yetenekli yönetmenlerden biri olan Joachim Trier’in son marifetine şahit olmak için.
  1. Geçtiğimiz Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdiği dünya prömiyerinin ardından Toronto’dan Chicago’ya, Zagreb’den Filmekimi’ne uzanan festival listesinde çok sayıda ödül ve övgü topladığı için.
  1. Trier’in ilk filmi Reprise’daki gibi bir yetişkinlik sınavını, Oslo, 31th August’taki gibi bir varoluş problemiyle katmerleyip, Louder Than Bombs’taki gibi bir hüzünle kapladığı son filminde, tüm kariyerine sıraladığı referansları tespit edebilmek için.
  1. Tutucu bir Norveçli ailenin kızı olan ve üniversite eğitimi için geldiği Oslo’da cinsel kimliği ve karşı koyamadığı güdüleriyle ilgili bir sınavdan geçen kahramanı Thelma’nın muazzam yolculuğunu, dramdan gerilime, fantastikten korkuya, çok sayıda janrın sosuna daldırarak anlattığı için.

t2 (1)

  1. Opera salonundaki tansiyon yükselten sahne, zihinlere kazınan final sahnesi ve daha çok sayıda özel anıyla birlikte, film sonrasında konuşulacak çok sayıda konu ve okunacak onlarca film çözümlemesine olanak sağladığı için.
  1. Trier’le ilk filminden bu yana daima senaryo ortaklığı yapan ve birkaç sezon önce izlediğimiz, İstanbul Film Festivali’nin Asghar Farhadi başkanlığındaki jürisinden Altın Lale ödülü kazanmış Blind filmine de imza atmış olan Eskil Vogt’un güçlü kalemi için.
  1. Norveç’in yükselen yıldızlarından 23 yaşındaki Eili Harboe’nin Thelma karakterinde harikalar yaratışına, tüm Trier filmlerinin yanı sıra, Ruben Östlund’un Force Majeure’ünün de müziklerine imza atmış Ola Flottum’un besteleri ve Jakob Ihre’nin enfes görüntüleri eşliğinde tanık olmak için.
  1. Özellikle 90’lı ve 2000’li yıllarda çocukluk ve ilkgençlik dönemini yaşamış, günümüzde tutunabilmenin, kendi varoluşuyla barışabilmenin, kendini olduğu gibi kabul ettirebilmenin, kendi sorunlarıyla baş edebilmenin derdine düşmüş gençlerin hikayelerini, göz kamaştırıcı bir zeka ile harmanlayan filmleriyle karşımıza getiren Joachim Trier’le vizyon fırsatı bulan bu ikinci sinema filmi sayesinde kucaklaşabilmek için.