Bu zamanda tiyatro, 25. kez tiyatro

“Bu zamanda tiyatro” sloganıyla bu sene 25. kez düzenlenecek olan İstanbul Tiyatro Festivali; 22 Ekim – 30 Kasım tarihlerinde online ve fiziksel olarak 25 performansa sahne olacak. Biletlerin 25 Eylül Cumartesi satışa çıktığı festivalin bizce öne çıkanlarını derledik.

Fiziksel gösterimler

Toz / 22, 23 Ekim – Kadıköy Alan

Zerrin Tekindor’un tek kişilik performansına sahne olmasıyla daha sahnelenmeden çokça merak edilen Toz’u; Kader Can, Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, gibi sevilen oyunların yazarı Murat Mahmutyazıcıoğlu kaleme aldı, Hira Tekindor yönetti. Prömiyerini İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapacak olan oyun 22 ve 23 Ekim tarihlerinde Kadıköy Alan’da izlenebilecek.

Medea / 17, 18 Kasım – Zorlu PSM

Hollanda seçkisi bölümünden Medea, başarılı genç yazar ve yönetmen Simon Stone’un yorumuyla İstanbul’da sahneleniyor. Gerek aldığı ödüller, gerekse hakkında çıkan pozitif yorumlarla merak uyandıran oyunu 17-18 Kasım tarihilerinde Zorlu PSM’de izleyebilirsiniz.

Istırap Korosu / 2 Kasım – Kadıköy Alan

Bir apartmandan yayılan seslere kulak vereceğimiz Istırap Korosu’nda iki oyuncu pek çok karakteri canlandıracak. Deniz Karaoğlu ve Seda Türkmen’in rol aldığı oyunu Murat Mahmutyazıcıoğlu yazmış ve yönetmiş. Mutlaka listenizde yer verin…

Oedipus / 6 Kasım – Atlas Sineması

“Banttan canlı” olarak tabir edebileceğimiz Oedipus’un oyun kaydı Atlas Sineması’nda izlenecek. Klasik eserleri yorumlama tarzıyla dünya çapında yankı uyandıran İngiliz yönetmen Robert Icke’nin yönetip uyarladığı Oedipus; 6 Kasım’da Atlas Sineması’nda sadece iki seans gösterilecek.

Vişne Bahçesi / 12, 13 Kasım – DasDas

Kocaeli Şehir Tiyatroları, Mehmet Ergen’in yönettiği, Esra Bezen Bilgin’in de oyuncu kadrosunda yer aldığı Vişne Bahçesi’ni festival kapsamında sahneliyor. Çehov’un zamansız metnini izlemek istiyorsanız şimdiden yerlerinizi ayırın.

Irgat / 25, 26 Ekim – Duru Ataşehir

Shakespeare oyunlarından oluşturulan bir kolajla ortaya çıkan Irmak Bahçeci’nin yazıp Emrah Eren’in yönettiği Irgat’ta Emre Kınay yer alıyor. Emrah Eren’in yönettiği bir diğer Shakespeare uyarlaması Bir Baba Hamlet çok sevilmiş ve ödüllere boğulmuştu. Aynı tarzı sevenler için;  25-26 Ekim’de artık Ataşehir’de olan Duru Tiyatro’da.

Bu İşte Bir Kadın Var

Festivalin bu yılki en güzel taraflarından biri de sadece kadınlar tarafından üretilen oyun ve panellerin yer aldığı “Bu İşte Bir Kadın Var” seçkisi. Aşağıdaki oyun da bu seçkiden.  

Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor / 15, 16 Kasım – Moda Sahnesi

Kendi rutin ve buhranlarında, bir evin içinde hasta bir babayla yaşamaya çalışan bir erkek ve bir kadını anlatan oyun 15 ve 16 Kasım’da Moda Sahnesi’nde oynanacak. Daha önce yer aldığı oyunlarda çok iyi performanslarını izlediğimiz Gizem Erdem ve Tanıl Yöntem’i buluşturan oyunu da listenize ekleyebilirsiniz.

Çevrimiçi gösterimler

Tiyatronun online’dan izlenmesi kişisel olarak hâlâ alışabildiğim bir şey olmasa da festivalin çevirimiçi sunduğu seçki de azımsanacak gibi değil. Çok konuşulan Alice Müzikali, Serkan Keskin’in yönettiği Godot’yu Beklerken, Ses tiyatrosu Podacto yapımı Açık Aile, dans ve tiyatroyu birleştiren bir formda izleyeceğimiz Gogol’un Müfettiş’i gibi pek çok oyun Passo Studio web sitesinden 48 saat boyunca izlenebilecek.

Yazı: Hande Sönmez