Isınma Turu: Romare

26 Mayıs Cumartesi akşamı Zorlu PSM Studio’da sahne alacak Romare, sahne ismini aldığı sanatçı Romare Bearden’in işlerinde sık sık kullandığı kolaj tekniğini müziğine uyarlayarak kısa sürede ismini duyuran genç ve yetenekli bir prodüktör. Romare’nin caz, blues, disko ve saykodelik janrlarından ilham alan performansı öncesinde ısınma turu atıyoruz.

Gerçek ismi Archie Fairhust olan Romare üniversitede Afro-Amerikan Görsel Kültürü bölümündeki eğitimi sırasında sanatçı Romare Bearden’in işleriyle karşılaştı ve kendi deyimiyle bir ‘‘Sex Pistols’’ anı yaşadı. Bearden’in sanatından büyük bir ilham alan Fairhust üniversite eğitimine paralel olarak devam eden gitar ve davula olan ilgisini ise mezuniyeti sonrasında yerleştiği Paris’te ikinci el plaklarla yaptığı mikslere çevirdi.

Bu dönemde Black Acre plak şirketi ile anlaşan Romare, ilk albümü Projections ’ı da sahne ismini aldığı Romare Bearden’in aynı isimli bir sergisinden ilham alarak yarattı. Genç prodüktörün Amerikan hayat ve kültürüne bir aşk mektubu niteliğindeki bu albümü müzik eleştirmenleri ve medyası tarafından büyük bir övgüyle karşılandı ve Romare’yi yakından izlenmesi gereken isimler arasına soktu.

Romare’nin Love Songs: Part 1 isimli EP’sini takip eden e 2016Da yayınlanan ikinci albümü Love Songs: Part 2 ’de ise plaklardan yaptığı kolaj felsefesinin üzerine babasının mandolininden elektro gitar ve klavyeye uzanan, tümünü kendi çaldığı pek çok enstrüman eklendi. İkinci albümünü “Farklı alanları dahil etmeye çalıştım. Cinsel dürtülerden masum karşılaşmalara, ilişkilerden partnerinin aşkını sorgulamaya kadar her şeyi.” ifadesiyle tanıtan kullanan Romare’nin bu Cumartesi akşamı Zorlu PSM Studio sahnesinde gerçekleştireceği performans, genç ve etkileyici bir yeteneğin taze seslerine kulak vermek isteyenler için doğru fırsat. Bilet almak isteyenleri buraya alalım.