Bunları da okuduk. (23.06.2016)

Türkiye’nin yoğun gündemine dair sosyal medyada okunan ve paylaşılan günlük haber, yorum ve istatistiklerden bir seçki.

Foto: Şener Yılmaz Aslan / MOKU

“Sırp yönetmen Srdjan Dragojevic, bu filmi yapmaya 2001’de, Belgrad’da yapılmaya çalışılan ilk Gay Onur Yürüyüşü’ne yapılan saldırıları televizyonda izlediğinde karar vermiş.”
http://www.birikimdergisi.com/haftalik/7774/onur-yuruyusu-ve-sert-erkekler

“‘Terörist’ diye damga vurduklarını önce toplumda linç ettirip mafyalara hedef gösteriyorlar. Sonra taşeron savcılarla, hakimlerle iş tutup kodese tıktırıyorlar.”
http://www.diken.com.tr/basaramayinca-kuduruyorlar/

“Raporda yer alan verilerden de anlaşılabileceği üzere 19 Haziran 2016’da LGBTİ yurttaşların anayasal hakları engellenmiştir.”
http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=21941

“Kitleleri galeyana getirecek, toplumu karıştıracak provokasyonlar bir iktidara, bir siyasal kanada, bir ideolojik merkeze karşı, onu zayıflatmak, geriletmek için gerçekleştirilebileceği gibi, muktedirler tarafından da iktidarlarını pekiştirmek, askerî veya sivil dikta rejimine geçmek, toplumu cepheleştirip muhalefet güçlerini ezmek için de devreye sokulur.”
http://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/tepeden-gelen-buyuk-provokasyona-hazir-olalim,14863

“Sur’un Surlularla yeniden ayağa kalkması için toplumsal zeminin çok uygun olduğunu SAMER’in araştırması da gösterdi. Zira araştırmaya göre acil kamulaştırma istemeyen Sur göçzedelerinin oranı yüzde 94,5.”
http://bianet.org/bianet/siyaset/176137-surlular-kentiyle-iyilesecek

“Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Komite (ICAD) Külter’in akıbetinin derhal açıklanmasını isteyerek, ‘Türk devleti, Hurşit Külter’i derhal serbest bırakmalıdır. Hurşit Külter sağ alındı, sağ istiyoruz’ dedi.”
http://www.imctv.com.tr/hursit-kulterden-28-gundur-haber-alinamiyor/

“İki haftadır liselerden esen bu rüzgâr nereye dönecek? Bildiri yayımlayan liselilere, o okulların mezunlarına, bu proje okullarda görev yapan öğretmenlere sorduk.”
http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/554102/_Sadece_ozgurluk_istiyoruz_.html