3 soruda Burcu Perçin ve Yeniye Yükseliş sergisi

Burcu Perçin, 11. kişisel sergisi Yeniye Yükseliş’te yenilenen doğanın içinde yükselişe geçen yaşamları antik dünya üzerinden kurguluyor. İnsanın doğa üstündeki eski ve yeni inşa formlarını buluşturan sergisinde, farklı disiplinleri yeni teknik ve biçimsel arayışlarla yorumlamış.

Yeniye Yükseliş, MERKUR’un yeni adresi Polat Piyalepaşa’da 5 Mart 2022’ye kadar ziyarete açık. Antik bedenleri, kendi biçimsel üslubuyla yeniden yorumlayan ve soyulaştıran Burcu Perçin, sergisine dair 3 soruluk anketimizi yanıtladı.

Burçu Perçin
Burada Her Şey Var, Everything is Here
2021, tuval üzerine yağlı boya, 175×250 cm

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce? 

Şu an dünyada içinde bulunduğumuz düzeni oldukça sorguladım. Bütün yaşadığımız realitenin bugüne gelene kadar aslında pek çok aşamadan geçtiğini bilmenin önemli olduğunu fark ettim.

Antik dünyayı ele alırken okuduğum kaynaklar, arkeolojik veriler, mitler vs. hepsi aslında geçmişten gelen, bize nasıl yaşamamız gerektiğini dikte eden bir sistem içerisinde yaşadığımızı gösteriyor. Bu anlamda geçmiş yaşamları, olayları ne kadar iyi anlarsak; bugünü anlamak ve daha iyi bir gelecek kurmak mümkün olabilir. Bu sergide bende antikiteyi referans alarak geçmiş yaşamların günümüze ışık tutacağının mesajını vermek istedim.

Bu sergiyi hayal etmene çokça katkısı olmuş bir şey / ya da biri. Nedir? Kimdir? Ve nasıl?

Bu sergiye, üretim sürecime müthiş katkısı olan bir kişi var hayatımda, Füsun Paşa. Kendisi bütünsel farkındalık ve dönüşüm koçudur. İşinde inanılmaz iyidir ve ne şanslıyım ki ayrıca uzun yıllardır çok özel bir dostluğa dönüşen bir ilişkimiz var. Sergiyi oluştururken, hedefe doğru ilerlerken başta moral ve motivasyon olarak bana çok büyük yardımı oldu. Hayal ettiklerimi gerçekleştirmem konusunda bana cesaret ve güven verdi. Karşıma çıkan sorun olarak gördüğüm, yaşadığım her şeyin üzerine çıkmamı sağladı ve gerçekten sayesinde, birlikte bu süreci çok verimli, keyifli bir yaratım içinde geçirdim. Buradan kendisine tekrar çok teşekkür ediyorum.  

Yeniye Yükseliş’teki işlerinin senin ya da hayatın üzerindeki dönüştürücü / düşündürücü etkilerine dair bir deneyim ya da paylaşımda bulunabilir misin? Antik figürler doğayla etkileşip bütünleşirken senin içinde nasıl bütünleşmeler oldu / oluyor?

Bu sergide ilk kez denediğim yeni bir teknikle oluşturduğum heykeller var. Mermer tozu döküm heykel üzerine yağlı boya yaptım. Buna resimlerimin heykele dönüşmüş hâli diyebiliriz. Kurguladığımın da ötesine geçerek, yeni, benim için heyecan verici bir yaratım süreci ve sonucu gerçekleşti. Bu öncelikle tabii resimlerdeki değişimle birlikte başladı. Antik figürlerin doğayla etkileşip bütünleşmesinin, dönüşmesinin, doğanın içinde kendini yenilemesinin, benim de kendi hayatımda, sanatımda yeni bir bilinçle hareket etmemle paralellik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Burcu Perçin
Yenilenen Bedenler, Renewed Bodies
2021, tuval üzerine yağlı boya,155x105cm
Burcu Perçin
Birliğin Gücü, Power of Union
2021, mermer tozu döküm heykel üzerine yağlı boya, 200x135x50cm
Burcu Perçin
Yeni Bilinç, New Consciousness
2021, mermer tozu döküm heykel üzerine yağlı boya, 100x67x18cm 
Yeni Yaşam, New Lİfe
2021, mermer tozu döküm heykel üzerine yağlı boya,100x70x14cm