Bush Tetras uçurumun kıyısından sesleniyor

Yazı: Tuvana Adalı

1979’dan bu yana No Wave ve post-punk dolaylarında üretmeye devam eden Bush Tetras, 11 yıllık aranın ardından bir albüm haberi duyurdu. 28 Temmuz’da Wharf Cat Records etiketiyle yayımlanacak They Live in My Head, “kafanızda kira ödemeden yaşamaya devam eden insanlar ve hayatın pek de göründüğü gibi olmaması, daha çok uçurumdan düşmeye benzemesi” hakkında. “Things I Put Together”ı izleyen yeni tadımlık, yaklaşmakta olan koleksiyona adını veriyor.

Albüm hazırlıkları, grubun uzun soluklu kariyerini kapsayan 2021 çıkışlı Rhythm and Paranoia box setinin paylaşıldığı pandemi döneminde, Zoom buluşmalarıyla başladı. New York Times tarafından bir sanat eseri olarak adlandırılan ve Pitchfork’a göre Bush Tetras’ın her 10 yıllık periyotta ne kadar hayati ve canlı olmayı sürdüğüne bir kanıt niteliği taşıyan bu toplama yayımlanmadan hemen önce, grubun pek sevgili davulcusu Dee Pop hayatını kaybetmişti. 

Dee Pop’un hatırasını onurlandırmanın bir yolu olarak da albümü tamamlamayı hedefleyen ekip, doğru zaman geldiğinde kaldığı yerden devam ederek stüdyoya girdi. They Live in My Head’in aynı zamanda yapımcılığını üstlenen, Sonic Youth ile tanıdığımız Steve Shelley de bu noktada grubun yeni davulcusu olarak projeye dâhil oldu. Shelley’nin katılmasıyla birlikte oldukça sezgisel bir prova sürecine girdiklerinden bahseden grup üyeleri, çalmaya başladıktan sonra nereye varacaklarını hemen anladıkları bir deneyim yaşadıklarını anlatıyor. 

Albümdeki şarkılar çoğunlukla Bush Tetras’ın geçmişi ve beraber biriktirdikleri anılar arasında geziniyormuş. Vokalist Cynthia Sley; 1979 New York’undaki anılarını, birlikte büyümeyi ve o dönemde neler yaptıklarını sıklıkla düşündüklerini söylüyor. Pandemi döneminin zorluklarına ve isyan etme ihtiyacına da değinen albüm grubun dinleyicileri için; Bush Tetras’ın bunca yıldır ödün vermediği tutkusu, dürüstlüğü, müziğinin kalıplara sığmayan yenilikçi ve sarsıcı tavrıyla bir kavuşma olacak.

Şarkı listesi, kapak görseliyle beraber hemen aşağıda. 

01- Bird On A Wire
02- Tout Est Meilleur
03- Things I Put Together
04- 2020 Vision
05- I Am Not A Member
06- Walking Out The Door
07- So Strange
08- Ghosts Of People
09- They Live In My Head
10- Another Room
11- The End