Cabaret Voltaire efsanesi 21. yüzyıla taşınırken

Endüstriyel post-punk’ın vazgeçilmez gruplarından Cabaret Voltaire de “geri dönenler” kervanına katıldı. Grup tam 26 yılın ardından bir stüdyo albümü yayımlayacak. İsmi: Shadow of Fear. Albümden ilk tekli “Vasto”, ağustos ayında paylaşılmıştı. Şimdi de ikinci tekli “The Power (Of Their Knowledge)”la karşı karşıyayız. Shadow of Fear, Cabaret Voltaire’in tek üyeye, Richard H. Kirk, namı diğer Al Jabr’a yer veren formuyla çıkan ilk albüm olacak.Yaptığı açıklamalarda COVID-19 salgını dünyayı ele geçirmeden önce albümün tamamlandığını belirten Kirk, Shadow of Fear başlığının içinden geçtiğimiz dönemle uyuşmasının planlı olmadığını belirtiyor ve ekliyor: “Albümün, içinden geçtiğimiz süreçten izler taşımasının sebebi benim doğam gereği sahip olduğum paranoyalar olabilir.” 

70’lerin başlarında Stephen Mallinder, Richard H. Kirk, ve Chris Watson tarafından Sheffield’da kurulan Cabaret Voltaire, ismini Zürih’teki bir gece kulübünden alıyor. Bu kulüp erken Dada akımının merkezlerinden biri. Grubun işleri arasında performans sanatı olarak nitelendirebileceğimiz pek çok örnek mevcut. Zamanla elektronik müzik, endüstriyel müzik gibi türlerin yaygınlaşmasıyla post-punk dünyasında kapılar açan Cabaret Voltaire, dans ve pop türlerini de paletine ekledi. 

1994’te dağılan grup, 20 sene sonra Berlin’deki Atonal müzik festivalinde Richard H. Kirk’ün solo performansı ile sahne alarak yeni başlangıca işaret etmişti. Shadow of Fear, Mute etiketiyle 20 Kasım’da yayımlanacak.

Yazı: Biçem Kaya