Çağdaş sanatçılardan kendin yap projesi: “Open Studio”

George Condo, William Wegman, KAWS veya Marina Abramovic’in yaratım süreçlerine eşlik etmek ister misiniz?

Artists Living with Art kitabıyla tanıdığımız gazeteci ve sinemacı Amanda Benchley, Sharon Coplan Hurowitz ve Casey Kelbaugh ile bir araya gelerek Open Studio isimli bir kitap hazırlamış.

Open Studio’da günümüzün önde gelen on yedi sanatçısının atölyeleri üzerindeki gizem perdesi kaldırılıyor ve bu yaratıcı mekânları keşfetmek mümkün kılınıyor. Projenin hedefinde eğlenceli bir şekilde, sanatçıların eserlerini okuyucuların yeniden yaratabilmesini sağlamak var. Her eser başlığının altında aynı zamanda sanatçılara ait bir profil bilgisi, sanata olan sevgilerini nasıl keşfettikleri, yetenekleri, ilhamları ve stüdyoda çekilmiş fotoğrafları da bulunuyor.

Kitaba dâhil olan sanatçıların tam listesi: 

Marina Abramovic, George Condo, Will Cotton, John Currin, Thomas Demand, Rachel Feinstein, The Haas Brothers, Alex Israel, Rashid Johnson, KAWS, Maya Lin, Julie Mehretu, Wangechi Mutu, Mickalene Thomas, Sarah Sze, William Wegman, Lawrence Weiner.

Open Studio, yayımcısı Phaidon ile Phillips’in YouTube kanalından sanatçıların bazılarıyla yapılmış ufak röportajların videolarını da yayımlıyor. Rachel Feinstein, Marina Abramovic ve Will Cotton’ı içeren bu üç videoluk seride sanatçılar eserlerinden bahsediyor. Bu projeye katılmanın sanatı herkes için ulaşılabilir kıldığına inanan Feinstein, video serisinde eseri “Rococo Hut”ı anlatıyor. Will Cotton’ı ise seride “The Royal Crown of Candyland”den bahsederken görüyoruz. Video serisi ve kitapta “Counting the Rice” ile yer alan Marina Abramovic bu eseri hakkında, “Sakinleştiğinizde zamanın bir öneminin kalmadığını fark edersiniz ve bu sakinliğe ulaştığınızda ise burada ve şimdide olursunuz” diyor. 

Harika sanatçıların atölyesine bizleri davet eden Open Studio’yu Phaidon’un sitesinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazı: Naz Başaran