Quentin Tarantino, iki kitap hazırlığında

Quentin Tarantino, geçtiğimiz nisan ayında konuk olduğu Kung Fu Cinema podcast’inde 10 dalda Oscar’a aday gösterilen filmi Once Upon a Time in Hollywood’u roman uyarlaması şeklinde yeniden ele almayı düşündüğünü açıklamıştı. Bu düşünce eyleme dönüştü bile. 

Tarantino, HarperCollins yayınevi ile iki kitap için anlaştı ve Once Upon A Time in Hollywood romanının 2021 yazında çıkacağı açıklandı. Diğer kitabın da Tarantino’nun sinema dünyası tarihine el attığı bir çalışma olacağı duyuruldu.

Once Upon a Time in Hollywood’un kitap uyarlaması hakkında Tarantino şunları söylüyor: “70’lerde filmlerin romanlara uyarlandığı kitaplar, büyürken okuduğum ilk yetişkin kitaplarıydı. Hâlâ da bu türe beslediğim büyük ilgiyi korumaktayım. Once Upon A Time In Hollywood’u marjinalleştirilmiş ancak sevilen bu alt türe bir katkı olarak sunmaktan büyük onur duyuyorum. Ayrıca karakterlerimi ve onların dünyalarını, sinematik muadiline (umarım) yaraşır bir edebi çabayla keşfetmekten dolayı da çok heyecanlıyım.” 

Romanda, Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Rick Dalton ve Brad Pitt’in karakteri Cliff Booth’un serüveni, zamanda ileri ve geri gidilerek anlatılacak. Nitekim bu Tarantino’nun usta hikâye anlatıcılığında görmeye alışkın olduğumuz bir olay örgüsü akışı. 

Oyuncu Sharon Tate ve arkadaşlarının Charles Manson ve ekibi tarafından öldürüldüğü dönemi odağına alan Once Upon A Time In Hollywood, gerek olay örgüsü gerek arka planı ile oldukça zengin bir anlatıyı izleyicilerle buluşturdu. Nitekim filmin kapsadığından çok daha fazla malzeme de keşfedilmeyi beklemekte. 

Tarantino, film üzerine yaptığı araştırmalara dâhil olarak, Rick Dalton’ın filmde yer aldığını gördüğümüz Bounty Law dizisinden sadece bahsetmekle kalmamış, bu dizi için birkaç bölüm dahi yazmış ve onu mini dizi şeklinde çekmek istediğini dile getirmişti. Mini dizi planları ne kadar gerçekçi bilemiyoruz ancak kitapla birlikte Bounty Law’a ilişkin detaylar da gün yüzüne çıkacak.

“70’ler sinemasına derinlemesine bir bakış”

Yönetmenin ikinci kitabı ise 70’lerin sinema dünyasına odaklanacak. Kurgusal olmayacak. Yayınevi bu kitabı, “Sinemanın en ünlü film yapımcıları ve hayranları tarafından hazırlanan zengin denemeler, incelemeler ve ‘eğer olsaydı’ bölümleriyle, 70’ler sinemasına derinlemesine bir bakış” olarak nitelendiriliyor. Kitabın ismi de Cinema Speculation.

Filmografisinde 9 uzun metraj bulunan Tarantino, 10. filminin ardından emekli olmayı planlıyor. Vaktini daha çok yazmakla geçirmek istediğini önceki söyleşilerinde de paylaşmıştı.

Yazı: Biçem Kaya