Call Jane, Official Competition ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde kürtajın yasak olduğu 1960’lar ABD’sinde kadın dayanışmasını konu edinen Call Jane, iletişim yoluyla bulaşan bir salgın hastalığın pençesindeki İstanbul’u mesken tutan Sıcak Kafa, bir auteur yönetmen ve zıt iki oyuncusu üzerinden “İz bırakmak için ne kadar ileri gidersiniz?” sorusuna yanıt arayan Official Competition ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Call Jane
(2 Aralık)

Nedir: Carol’ın senaristi olarak tanıdığımız Phyllis Nagy ilk kez yönetmen koltuğuna oturursa… Kalp atışları hızlandı, değil mi? Gerçek olaylardan ilhamla, 1968 Chicago’sundayız. İkinci hamileliğinin sağlığını tehdit ettiği ortaya çıkan Joy, hayatını kurtaran gizli bir kürtaj deneyiminin ardından kadınlara sağlıklı ve güvenli kürtaj erişimi sağlamaya çalışan bir topluluk kuruyor. Call Jane, 2022 Sundance Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapmasının ardından Berlinale’nin ana yarışmasında yer almıştı.

Neye benzer: Yakın geçmişte izlediğimiz iki yapım, The Janes belgeseli ve Altın Aslan ödüllü Happening ile benzer temalara temas ediyor şüphesiz.

Kimler var: Elizabeth Banks, Sigourney Weaver, Chris Messina, Kate Mara, Wunmi Mosaku, Cory Michael Smith gibi isimlerle uzayıp giden, geniş bir oyuncu kadrosu bizleri bekliyor.

PRÖMİYER
Sıcak Kafa
(Netflix, 2 Aralık)

Nedir: “Abuklama” adı verilen bir tür delilik salgınının alt üst ettiği İstanbul’da, bu hastalıktan gizemli bir şekilde kurtulmuş tek kişi var: Eski dil bilimci Murat Siyavuş. Herkesten gizlediği özelliğinin fark edildiğini ve arandığını öğrenen Murat, saklandığı kurtarılmış bölgeden kaçmak ve yangınlar içindeki İstanbul’un gizemli dehlizlerinde, hastalığın ona mirası olan “sıcak kafa”sının sırrının peşine düşmek zorunda kalıyor.

Neye benzer: Hem merkezine dil ve iletişimi yerleştirmesi hem de bilim kurgu türünün kodlarını kullanması nedeniyle Arrival (2016) akla gelebileceklerden biri.

Kimler var: Dizinin yaratıcısı da olan Mert Baykal yönetmen koltuğunda ve senarist ekibinde. Osman Sonant, Hazal Subaşı, Şevket Çoruh, Gonca Vuslateri, Özgür Emre Yıldırım gibi isimlerin başı çektiği oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer de konuk olarak varlık gösteriyor. Sıcak Kafa ekibiyle yaptığımız video röportaja da bekleriz.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Competencia oficial / Official Competition (Vizyon, 2 Aralık)

Saygınlık kazanma arayışındaki milyarder bir iş insanı, auteur yönetmen Lola Cuevas’a başvuruyor; filmin yapım sürecinde Hollywood ünlüsü Félix ile radikal tiyatrocu Iván’ın egoları çarpışıyor. Lola’nın giderek daha da garipleşen girişimleri sonucunda iki oyuncu sadece birbirleriyle değil, kendi miraslarıyla da yüzleşmek zorunda. Temelde ise “İz bırakmak için ne kadar ileri gidersiniz?” sorusu yatmakta. Gastón Duprat ve Mariano Cohn dümende; Penélope Cruz ve Antonio Banderas ikilisine Arjantin’in tanınmış oyuncularından Oscar Martinez eşlikçi.

Patient (Disney+)

Seri katil olduğu ortaya çıkan Sam’in, esir aldığı terapisti Alan Strauss’tan alışılmadık bir terapötik talebi var: Cinayet dürtülerini dizginlemek. Zaman tükenirken umutsuzca mücadele eden Alan’ın hedefi, Sam’in cinayetlerine ortak olmadan ya da daha kötüsü kendisi hedef hâline gelmeden önce onu durdurmak. The Americans ve Fosse/Verdon gibi ödüllü dramaların arkasındaki isimlerden; gücünü Steve Carell ve Domhnall Gleeson’ın performanslarından alan bir psikolojik gerilim.

Slow Horses – 2. sezon (Apple TV+, 2 Aralık)

Mick Herron’ın The Slough House serisinden uyarlanan, sinema üzerine bir kariyer inşa etmiş Gary Oldman’ın ilk uzun soluklu dizi projesi olmasıyla da dikkat çeken polisiye – gerilim, arayı açmadan ekranlara döndü. İngiliz gizli istihbarat servisi MI5’ın içinde yer alan, beceriksiz ajanların gönderildiği bir alt birim ve bu “işlevsiz” ekibin başından geçenler, kara mizah sosu eklenerek servis ediliyor. Jackson Lam (Oldman) bu sezon, eski bir casusun öldürülmesiyle alarma geçiyor; iş The Slough House ekibinin başına düşüyor.

George & Tammy (Showtime, 4 Aralık)

Bu sene müzisyen biyografilerine doyduk demezseniz, country müzik tarihinin en güçlü çiftlerinden birini yakın markaja alan bir mini diziyle tanışma vakti: George & Tammy. Aralarında “We Gonna Hold On”, “Golden Ring” ve “Near You”nun bulunduğu 30’dan fazla rekor kırmış şarkıya sahip Tammy Wynette ve George Jones’un müzikal mirası, ikilinin ilişki dinamikleriyle birlikte anlatıda yer ediniyor. Take Shelter’dan 11 sene sonra tekrar başrolleri paylaşan Jessica Chastain ve Michael Shannon’ın ödül sezonunda yüzleri gülecek mi, merak konusu.

* “Sr.” (Netflix, 2 Aralık)

* Liam Gallagher: Knebworth 22 (Paramount+, 6 Aralık)

* Lady Chatterley’s Lover (Netflix, 2 Aralık)

* His Dark Materials – 3. sezon (HBO, 5 Aralık)

* The Elephant Whisperers (Netflix, 8 Aralık)

* Lookism (Netflix, 8 Aralık)

The Handmaiden
Hâlâ izlemediyseniz

* The Handmaiden (MUBI, 2 Aralık)

* The Blues Brothers (TOD, 8 Aralık)

* Gri Değil, Siyah: Ankara Rocks! (MUBI, 6 Aralık)

* BlacKkKlansman (TOD, 3 Aralık)

* Boyhood (TOD,  6 Aralık)