Post apokaliptik bir dünyada cevap arayışları: “Sweet Tooth” uyarlamasına ilk bakış

Netflix, Locke & Key ve The Umbrella Academy gibi dizilerle gitgide büyüyen çizgi roman uyarlaması kataloğuna DC Comics çıkışlı Sweet Tooth‘un dizi uyarlamasını da ekleyeceğini, 2020’nin mayıs ayında duyurmuştu. Jeff Lemire’ın yazıp resimlediği grafik roman, Robert Downey Jr. ile eşi Susan Downey’nin yürütücü yapımcılığında diziye uyarlanacaktı. Çekimlerin geçtiğimiz aylarda tamamlanması üzerine bu uyarlama girişiminden ilk fragman paylaşıldı.

Jeff Lemire, bir dönem Sweet Tooth’un sinematik uyarlamasının nasıl olacağı hakkında kafasının karışık olduğunu söylese de, eserini eninde sonunda Netflix bünyesinde görecek olmanın kendisini mutlu ettiğini söylüyor. Daha önce Logan ve Hawkeye gibi karakterler için hikâyeler (Old Man Logan ve All-New Hawkeye) yazmış olan Lemire’ın Essex County, Royal City, A.D.: After Death ve Eisner adaylığı bulunan Sentient gibi birbirinden farklı çizgi romanları içeren, geniş bir eser kataloğu var.

Yarı geyik yarı insan Gus ve diğer hayvan-çocuk melezleri

2009 ve 2013 yılları arasında yayınlanan Sweet Tooth’ta hem hikâye hem de çizimler Jeff Lemire’a ait. Sweet Tooth‘un hikâyesi post apokaliptik bir dünyada geçiyor. Bir pandeminin pençesindeki bu dünyada garip ve güzel ama bazen tehlikeli olabilen doğa harikaları bulunuyor ve bunların pandemi nedeniyle mi ortaya çıktığı yoksa pandemiyi bunların mı oluşturduğu, insanlığa karşı gizemini koruyor.

Anlatıya adını veren Sweet Tooth -diğer ismiyle Gus-, geyik ile insan karışımı bir canlı. Günün birinde Jepperd adında bir gezginle arkadaş olan Gus, melez kökenlerinin ardındaki gizemle ve bu yeni dünyayla ilgili sorularına yanıt bulmak için insanlardan ve kendisi gibi melezlerden oluşan sıra dışı bir aileye katılıyor, çeşitli maceralara atılıyor. Uyarlamada Gus’ı Christian Connery, Jeppard’ı da Nonso Anonzie canlandırıyor.

Çekimleri COVID-19 pandemisi sırasında, Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen dizi 4 Haziran’dan itibaren izlenebilecek.

Yazı: Aslı Cangöz