Calvin & Hobbes'un yaratıcısı Bill Watterson'a hayat boyu başarı ödülü

Her yıl Fransa’da düzenlenen ve dünyanın en büyük çizgi roman festivali olan Angoulême International Comics Festival (evet San Diego’daki dillere destan Comic-Con International’dan bile büyük!) kapsamında düzenlenen ödül töreninde Calvin & Hobbes serisinin yarıtıcısı Bill Waterson, hayat boyu başarı ödülüyle onurlandırıldı.


Angoulême Grand Prix adlı ödülün sahibini önceki yılların kazananları belirliyor. 1974 yılından beri verilen ödül, çizgi roman dünyasının en prestijli ödülü olarak gösteriliyor. Bugüne kadar Art Spiegelmann, François Boucq ve Régis Loisel gibi isimlerin kazandığı ödülü geçtiğimiz yıl da Willem adıyla tanınan Hollandalı sanatçı Bernard Willem Holtrop kazanmıştı.

Bill Watterson, dünya çapında büyük üne ulaştığı Calvin & Hobbes serisini 1995 yılında sonlandırmış ve ardından özel hayatına daha fazla önem verebilmek adına daha farklı iş alanlarında çalışacağını açıklamıştı. Bir gazete köşesi olarak başlayan Calvin & Hobbes için ‘Gazetelerdeki alışılmış karikatür formatını değiştirmiş çizgi roman’ deniyor.

WATTERSON