Cannes semalarından 4 fragman

Geçtiğimiz sene, tarihinde nadir görülen bir şekilde iptal edilen Cannes Film Festivali’nin 74. edisyonu resmen başladı. Sinema dünyasını festival heyecanı sarmışken, değişmez bir gelenek olarak, dünya prömiyerini burada yapacak filmlere dair tanıtım materyalleri de birer birer yayımlanıyor. Bu yıl “Cannes Prömiyerleri” bölümünde gösterilecek 3 yapımın yanı sıra, “Yarışma Dışı” seçkisinde yer alan Todd Haynes filmi The Velvet Underground’a ilk bakış hemen aşağıda.

In Front of Your Face

Güney Kore topraklarından çıkmış auteurlerden (ve yaşayan en üretken sinemacılardan) Hong Sang-soo’nun yeni filminde başrolleri Hyeyoung Lee, Cho Yunhee ve Kwon Haehyo paylaşıyor. Anlatı iki kız kardeş etrafında şekillenmekte. Baş karakterimiz, daha önce hiç yüksek bir apartman dairesinde yaşamamış biri ve kardeşinin böyle bir yerde nasıl yaşayabildiği konusunda meraklı. Kore’deki yeni hayatına alışmayan çalışan kadın, büyük bir sır saklıyormuş gibi davranarak şüpheli bir izlenim bırakıyor. Fragmanı izlemek isteyenleri buraya alalım.

Tromperie

Philiph Roth‘un aynı adlı romanından uyarlanan, yeni Arnaud Desplechin projesi Tromperie (Deception) seçkinin dikkat çeken filmlerinden. Aynı zamanda başroldeki Léa Seydoux’nun bu sene The French Dispatch, The Story of My Wife ve France’ın ardından Cannes’da gösterilecek bir başka filmi. Tromperie, Londra’da sürgünde yaşayan Amerikalı yazar Philip’in hikâyesini anlatıyor. Philip’in hayatında iki kadın var: biri eşi, diğeri ise hayatının merkezinde konumlanan hayali sevgilisi. İlk bakış için buraya.

Jane By Charlotte

Antichrist, La science des rêves, 21 Grams gibi unutulmaz filmlerin yüzü; müzisyen kimliğiyle de tanıdığımız Charlotte Gainsbourg ilk kez yönetmen koltuğunda. Odakta Gainsbourg ile annesi, ikonik Jane Birkin’in kompleks ilişkileri var. İzleyicisini duygusal bir deneyime sürükleyeceğinin sinyallerini veren fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

The Velvet Underground

“Yarışma Dışı” bölümünde prömiyerini yapacak olan Todd Haynes filmi The Velvet Underground’dan da ilk tanıtım geldi. Belgesel, 1960’lı yıllar ABD’sinin sembollerinden olan grubun bilinmeyen taraflarına odaklanıyor. Menajerleri Andy Warhol ve yapımcı Danny Fields’ın yer aldığı, ilk defa ortaya çıkan arşiv görüntüleri de eşlikçi. Önümüzdeki sonbaharda, Apple TV+’da gösterilmesi beklenen filmden ilk fragman için tek tık yeterli.

Yazı: Nursema Gür