Céline Sciamma’nın yeni filminden ilk detaylar, benzer temalara dönüşü işaret ediyor

Portrait de la jeune fille en feu ile ne kadar yetkin bir sinemacı olduğunu kanıtlayan, her işini merakla beklediğimiz Céline Sciamma; kamera arkasına oturduğu Bande de filles, Naissance des pieuvres, Tomboy’un yanı sıra, kaleme aldığı Quand on a 17 ans ve Ma vie de Courgette’le sağlam bir filmografi inşa etmiş durumda. Geçtiğimiz yaz duyurulan yeni projesi için setlere dönen Sciamma’nın, Petite Maman isimli filminden ilk detaylar gün yüzüne çıktı.

Advertisement

Sekiz yaşındaki Nelly, çok sevdiği büyükannesini yeni kaybetmiştir ve geride bıraktığı evini ebeveynleriyle birlikte temizlemektedir. Günler geçtikçe, annesi Marion’un küçükken oynadığı ve Nelly’nin hakkında pek çok şey duyduğu ağaç evi keşfeder. Bir gün annesi, aniden evden ayrılır ve Nelly ormanda, ağaç ev inşa eden kendi yaşında bir kızla tanışır. Onun adı da Marion’dur.

Kadrosunda Joséphine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse, Stéphane Varupenne ve Margot Abascal’ı barındıran Petite Maman (Türkçe adıyla “küçük anne”); Sciamma’nın, keşfetmeyi pek sevdiği çocukluk ve ergenlik temalarına dönüşünü işaret ediyor.

Sciamma ikinci kez Berlinale ana yarışmada

Aslında filmin, geçtiğimiz günlerde programı duyurulan 71. Berlin Film Festivali’nin ana yarışmasına seçilmesi şaşkınlıkla karşılanmıştı; zira prodüksiyon sürecinin bu kadar hızlı tamamlanması beklenmiyordu. Yarışmadaki diğer filmler şuradan incelenebilir.

Berlinale’ın sitesinde Petite Maman, “yoğun ve olgun bir iş” olarak tasvir edilmekte. Yetişkinliğe geçişteki önemli bir an, şiirsel bir hassasiyetle keşfedilirken; Sciamma bir kez daha yaşamın büyük sorularını, kararlı bir kadın bakış açısıyla keşfetmekteymiş. Duygusal olarak yankılanan, benzersiz bu deneyimde hafızanın ve hayal gücünün kuvveti ele alınmaktaymış.

Petite Maman’ın süresi, 72 dakika olarak duyuruldu.

Yazı: Merdan Çaba Geçer