Kurgusal popstar arketipine Ceytengri yorumu

“22. yüzyıl pop starı”; drag, müzik, görsel ve sosyal medyayı sanatının bir parçası olarak kullanan Ceytengri, nefrete inat gullümlerle kürlemeye devam eden, lubunyanın dijital alanı [alt]cut için videolar üretti. Pose izleyip “Ah keşke benim de ailem olsa da balolara katılsam” diyenleri buluşturan, lubunya sanatçılara alan açmak amacıyla Kiki ggNash ortaklığında kurduğu Kokoş Balolar düzenliyor.

Şarkılarını 2019’dan bu yana yayımlayan Ceytengri’nin ilk adımı olan pasif kulüp marşı “Buz Gibiyim”i kötü şöhretine methiyeler düzdüğü “Madilik” takip etmişti. Bu parçalara gelen cicexcocux, ELZ AND THE CULT, Plastik remikslerinin ardından yeniden Jtamul ile güçlerini birleştirdiği yepyeni bir tekli var sırada: “Sahibinin Sesi”.

2000’lerin kült elektropop starı Nahide’nin çıkış parçası acid techno sesleriyle birleşiyor; Ceytengri global bilinçte yer edinmiş kurgusal popstar arketipini tekrar yorumluyor. “Kalbim bir evren, tek aşk yeter mi?” diye soran şarkı,” Acı üstüne kurulan aşklar / Sonu hep aynı, sahibinin sesi” sözleriyle geleneksel ilişki yapılarının aşan bir romansı anlatıyor.

“Sahibinin Sesi”, Bir Mx. Sür girişimi olarak “Nefret batsın, çiçekler açsın” diyen ilk yayını “ALAN 2020”den beri ülkenin kuir elektronik müzik sahnesi için başat figürlerden biri olan XSM Recordings etiketiyle yayımlandı. Ceytengri’nin “Kapakta Winx kızı olmak istedim çünkü bazen de cadı yerine peri akışıyorum.” diye bahsettiği kapak görseli ise Afterwork ekibinin ellerinden.

Ceytengri’nin yakın zamanda hem yazımını hem de yardımcı yönetmenliğini üstlendiği tengrisms ii adlı bir kısa filmi de var.