Charlie Kaufman’a Variety'den özel ödül

Yazar, yönetmen ve yapımcı Charlie Kaufman, 13 Ekim’de sanal olarak düzenlenecek  Variety’nin 10 Screenwriters to Watch etkinliğinde, Senaryo Yazımında Yaratıcı Etki Ödülü ile onurlandırılacak. Sanal etkinliğe Mill Valley Film Festivali ev sahipliği yapıyor.

Kaufman, program sırasında Variety’nin içerik editörü Jenelle Riley ile çalışmaları hakkında konuşacak. Muhabbet tahmin edilebileceği üzere ödüllü senaristin son filmi I’m Thinking of Ending Things’e odaklanacak. Iain Reid’in aynı adlı romanından uyarlanan film, 4 Eylül’de Netflix’te yayımlanmıştı. 

Kaleme aldığı cesur ve yenilikçi bağımsız komedi klasiği Being John Malkovich’le 2000 yılında En İyi Senaryo dalında Oscar kazanan Kaufman, Adaptation, Eternal Sunshine of the Spotless Mind ve Anomalisa gibi özgün yapımlarla sinemasını genişletti. I’m Thinking of Ending Things ile beraber ödül sezonunda yine adını sıklıkla duymamız muhtemel olan Kaufman, 2021’de vizyona girecek Doug Liman imzalı distopik film Chaos Walkingin de senaryosunu yazdı.

10 Screenwriters to Watch etkinliğinde bu yıl başka hangi isimler var?

10 Screenwriters to Watch etkinliğinde Kaufman’ın yanı sıra yer alacak senaristler arasında bu yılın festival favorilerinden Falling’le ilk kez kamera arkasına geçen Viggo Mortensen, başrolünde Andy Samberg’i izlediğimiz komedi filmi Palm Springs’in yazarı Andy Siara ve bebeğini kaybeden bir kadının duygu âleminde yürek burkan bir yolculuğa çıkaran Pieces of Woman’la Kata Weber var. Tam liste aşağıda.

Tracey Deer & Meredith Vuchnich – Beans
Clare Dunne – Herself
Shaka King & Will Berson – Judas and the Black Messiah
Viggo Mortensen – Falling  
Andy Siara – Palm Springs
Kemp Powers – One Night in Miami
Emma Seligman – Shiva Baby
Kata Weber – Pieces of a Woman
Remi Weekes – His House
Tracey Scott Wilson – Respect

Yazı: Ezgi Karaarslan