“Chernobyl” yönetmeni Johan Renck’ten “Büyücü” uyarlaması

HBO dizisi Chernobyl, kuşkusuz 2019’un en başarılı TV yapımlarının başında geliyor. Dizinin yönetmeni Johan Renck, şu sıralar John Fowles’un kült romanı Büyücü’yü (The Magus) televizyona uyarlama hazırlıklarında.

View this post on Instagram

Something is brewing 🌚

A post shared by Johan Renck (@johanrenck) on

Yönetmen, bu haberi kitabın kapak fotoğrafıyla birlikte “Bir şeyler pişiyor” notuyla Instagram hesabında paylaştı. Dizinin yapımcılığını, yönetmen Sam Mendes ve Pippa Harris’in prodüksiyon şirketi Neal Street Productions üstlenecek. İkilinin ortak çalıştığı 1917, Away We Go ve Revolutionary Road gibi birçok film de Neal Street Productions ürünüydü. Pippa Harris, bu muhteşem romanı ekrana uyarlayacak en iyi ismin Johan Renck olduğunu ifade ediyor. Uyarlamanın senaristi de Judy ve The Crown’ın yazarı Tom Edge olacak. 

Yoldaki dizi, kitabın ilk uyarlaması değil. The Magus, 1968’de bizzat John Fowles tarafından uyarlanan senaryosu ile oyuncu kadrosunda Anthony Quinn, Michael Caine ve Candice Bergen’e yer vererek beyaz perdeye aktarılmıştı. Çağının yarı entelektüel bunalımlarını geçirmekte olan, Oxford mezunu öğretmen Nicholas Urfe’nin İngiltere’nin kasvetini geride bırakarak ücra bir Yunan adasına yerleşmesinden yola çıkan roman, Urfe’nin kendini adadaki karmaşık akıl oyunları ve labirentlerin içinde bulmasını konu ediyor. The Magus, birçok otorite tarafından 20. yüzyılın en iyi edebi eserlerinden biri olarak gösteriliyor.

Yazar: Can Özsoy