Chick Corea (1941-2021)

Armando Anthony Corea, ya da tüm dünyanın kendisini tanıdığı ismiyle Chick Corea, 20. yüzyıl caz dünyasına yön veren bir besteci ve müzisyen. Her daim yeniliğin, yenilenmenin ve farklı yaklaşımlarla kesişmelerin peşine düşen müzisyen, 79 yaşında hayatını kaybetti. 

60’lardan itibaren Miles Davis, McCoy Turner, Keith Jarrett, Herbie Hancock, Gary Burton Bobby McFerrin gibileriyle yaptığı üretimlerle caz tarihinin efsanelerinden biri olarak anılan ve tam 23 kez Grammy kazanan Corea’nın müziğe, sanata ve hayata yaklaşımını tanımlayan alıntılarını derledik.

“Önemsediğim şey, merak etmeyeve öğrenci olmaya devam edebilmek. Bir usta olmak istemiyorum. Bir şeyler öğrendiğim zaman kendim gibi hissediyorum.”

“Yaşı farketmeksizin bir müzisyen gördüğüm her zaman bana ilham veriyor. Belki bir gün beraber çalacağımız yönünde gizli dileklerim oluyor. Çünkü bu benim öğrenme ve büyüme biçimim.”

“Benim için başka bir sanatçıyı sevmemek çok zor. Ne yapıyor olursa olsun, onun yaratmaktan gelen keyfi deneyimliyor olması, benim bir kardeşlik ya da bu işin içinde birlikte olduğumuzu hissetmem için yeterli.”

“Artık kendimi tatmin etmek istemiyorum. Dünyayla gerçek bir bağ kurmak ve müziğimin insanlar için bir şey ifade etmesini istiyorum.”

“Sanat, başa çıkması güç fikirlerle dolu bir konu. Gerçekçi olmak gerekirse, ilgilendiği tek şey fikirler.”

“Bir müzisyen olarak ‘benim tarzım’ gibi spesifik bir şeyim yok. Yaratmayı ve bunun için birçok farklı ifade biçimine sahip olmayı seviyorum. Dustin Hoffman, farklı karakterleri çok iyi oynamasıyla benim için rol model olan kişilerden biri. DeNiro’yu izlediğiniz her zaman, o DeNiro’dur. Harika, ama DeNiro. Hoffman ise her zaman karakterine bağlı olarak farklıdır. Ben de kendimi bir performansçı olarak böyle görüyorum.”

“Bir şey yaratmak için Picasso ya da Rembrandt olmanıza gerek yok. Yaratmanın eğlencesi ve verdiği keyif, sanat disiplinleriyle yapabileceğiniz her şeyin üstünde.”

“70’lerde Stevie Wonder ve Joni Mitchell’dan ilham alıyordum. Yes grubunu da çok severdim. Ama her tür müziği dinliyorum. Müzisyenlerin dünyanın farklı uçlarından ilhamlarını bir araya getirdiğinde neler ortaya çıktığına kulak vermeyi seviyorum.”