33 senenin ardından, bir dizi olarak Cinema Paradiso

Sinema sanatına yazılmış en güzel aşk mektuplarından olan Giuseppe Tornatore filmi Cinema Paradiso (1989), dizi formunda bir uyarlamaya kavuşuyor.

33 senenin ardından Cinema Paradiso artık bir klasik olarak kabul görüyorken, bu uyarlama girişimi güvenilir ellere emanet ediliyor neyse ki. Giuseppe Tornatore altı bölümlük serinin hem senaryosunu yazacak hem de yönetmenliğini üstlenecek. Sevilen İtalyan komedisi Perfetti Sconosciuti’yi de önümüze getirmiş yapımcı Marco Belardi, projeyi Bamboo Production çatısı altında hayata geçirecek.

Belardi’nin basın açıklamasına göre orijinal materyale sadık kalınacak; anlatının geçtiği kurgusal Sicilya köyü ve baş karakterlerin arka planları, genişletilmiş bir öyküyle karşımıza çıkacak. His odağında nostaljinin yer alacağı yapımın “bir annenin gücünü, bir arkadaşın dayanışmasını, bir tabu olarak cinselliği, zorunlu yer değiştirmeleri, kaçmayı ve belirgin sosyal farklılıkları” vurgulayacağı söyleniyor. Cinema Paradiso dizisi için uluslararası bir dijital platformla el sıkışmaya çok yaklaşıldığı, Bamboo Production’ın üç yıllık anlaşması sebebiyle bu platformun Netflix olabileceği söyleniyor. 

Giuseppe Tornatore’nin şu anda pilot bölümü yazdığı ve eğer her şey planlandığı gibi giderse dizinin 2023’te yayımlanacağı da gelen bilgiler arasında. Öte yandan fikir ve prodüksiyon aşamalarında Cinema Paradiso’nun nasıl filizlendiği hakkında da bir belge hazırlamak istediğini belirten Marco Belardi, şimdilik bu proje için yeşil ışık yakmaktan kaçındığını ekliyor.

42. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne ve 61. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına layık görülen Cinema Paradiso’da, çocuk yaşlarında tanıdığımız Salvatore’nin -ya da sıklıkla kullanılan lakabı ile Toto’nun- filmlerle ömür boyu süren aşk ilişkisine tanıklık ediyoruz. Hayatı öğrendiği, aşkı tattığı, hayallerinin peşinden koştuğu yolculuğunda en büyük yoldaşı ise arkadaş olabilmek için başlarda büyük çaba gösterdiği makinist Alfredo… 

Yazı: Hatice Melike Gürer