Çizgi hikâye: Ava Max ve “Heaven & Hell” albümü

1994 yılında Milwaukee, Wisconsin’de dünyaya gelen Ava Max, henüz 14 yaşında “müzikle ilgili hayallerinin peşinden gidebilmek için” annesiyle birlikte Los Angeles’a taşındı. 2013’ten bu yana birçok hit şarkıya ve dikkat çekici iş birliklerine imza atan Ava Max, ana akım electro-pop müziğin yeni yıldızlarından olduğunu 18 Eylül 2020’de yayımlanan ilk stüdyo albümü Heaven & Hell’le ispatladı.

İllüstrasyon: Sadi Güran

Ailesi, Ava dünyaya gelmeden önce Arnavutluk’tan ABD’ye göç etmiş. Annesi aslında bir opera sanatçısı. Ava’nın da çocukluk yıllarından ilk müzikli hatıraları annesinin evde söylediği şarkılar. Ergenlik yıllarıyla birlikte müzikal keşifleri çeşitlenmeye ve şarkı söyleme tutkusu kabarmaya başlıyor. Wisconsin’de çocuklara yönelik birçok vokal yarışmasına katılıyor. O dönemlerde en çok dinlediği isimler arasında Whitney Houston, Mariah Carey, Destiny’s Child ve Shania Twain var. Bir röportajında “Mariah Carey’nin herhangi bir şarkısını dinlemek beni çocukluğuma ışınlıyor” diyor.

Annesiyle birlikte müzik hayallerinin peşine düşen Ava, çocuk yaşta birçok prodüktörle tanışıyor, denemelere giriyor. Nihayetinde “kimsenin 14 yaşında biriyle sözleşme imzalamak istememesi” sebebiyle yolculuğuna kendi bestelerini yapmaya koyularak devam ediyor. South Carolina’ya bir yıllığına taşındıklarında, çevresinde gözlemlediği ilişkilerden ilham alan parçalar yazmaya başlıyor. 

Üç yıl sonra kardeşiyle birlikte Los Angeles’a döndüğünde kendinden daha emin ve daha kararlı bir Ava Max var. Müziğin farklı disiplinlerinin yaşam tarzını belirlediği bu şehirde, bir gün kendini Rihanna’dan Katy Perry’ye birçok pop yıldızıyla çalışmış Cirkut’un doğum günü partisinde buluyor. Ava’nın “Happy Birthday” şarkısını söylemesinin ardından yeni yaşını kutlayan Cirkut, kendisiyle iş birliği yapmak üzere Ava’yı stüdyosuna davet ediyor. İkilinin güç birliği, 2018’de streaming servislerine ve ABD’deki radyo istasyonlarına damga vuran “Sweet but Psycho” ile taçlanıyor.

Ava Max’in pop yıldızına dönüşme serüveninde önemli rol oynayan bir başka düete daha değinmekte fayda var. EDM müziğin son yıllarda adından söz ettiren DJ ve prodüktörlerinden Alan Walker’ın hit parçalarından “Alone”un devamı niteliğinde olan “Alone, pt. II”da Ava’nın vokallerini duyuyoruz. Şarkının Kristian Berg imzalı, film gibi video klibi 27 Aralık 2019’da yayımlandı ve şu ana kadar YouTube’da 130 milyon kez izlendi. 130 milyon!

Kayıtları Aralık 2018’de başlayan ve yaklaşık bir buçuk yıllık bir zaman dilimine yayılan ilk Ava Max albümü Atlantic etiketiyle 18 Eylül 2020’de yayımlandı. Cirkut, RedOne, Shellback, Freedo gibi prodüktörlerin parmağı olan 15 şarkılık albümün kapanışını “Sweet but Psycho” yapıyor. Albüm tematik olarak ikiye ayrılmakta. A yüzü daha yüksek enerjili ve dans ettiren parçalardan oluşurken, B yüzüne daha karanlık melodiler hâkim. İlk albümüyle birlikte The Guardian, The National, Billboard gibi yayınlardan övgüler toplayan Ava Max’in, şarkı söyleyiş stili Lady Gaga’dan Paula Abdul’a birçok starla kıyaslanıyor.

Albümün yayımlanışını “Naked” parçasının klibiyle kutlayan Ava Max, şarkıyı Bonnie McKee, Eden xo, Parrish Warrington, Diederik van Elsas ve Cirkut eşliğinde yazmış. Parlak ve akılda kalıcı bir pop şarkısı olan “Naked”in klibini Amerikalı yönetmen Hannah Lux Davis çekti. Kendisinin kataloğunda Ariana Grande, Demi Lovato ve Christina Aguilera gibileri için çektiği klipler mevcut. Sanki birer Instagram paylaşımından alınmış gibi tınlayan şarkı sözleriyle “Naked”, kişinin görünüşünden ibaret olmadığını hatırlatmak niyetinde. Klipte de Ava Max’i 1997 yapımı The Fifth Element’te Milla Jovovich’in canlandırdığı Leelo karakterini andıran bir makyaj ve kostümle görüyoruz.

2020’lerde Ava Max ismini çok daha fazla duyacağınızdan emin olabilirsiniz. Zira kendisi çocukluğundan beri hayallerini süsleyen kariyere sağlam adımlarla start verdi. 90’ların müzik ve moda akımlarına duyduğu ilgi, prodüksiyonlarına ve şarkılarına eşlik eden görsel dünyaya belirgin bir şekilde yansıyor. Albümden kısa bir süre sonra yayımlanan Noel şarkısı “Christmas Without You”da da nostaljik hisler öne çıkmakta.


Yükleniyor...