Bu kez organik seslerin peşinde: Noga Erez

İsrailli vokalist, şarkı yazarı ve prodüktör Noga Erez’in ses paleti, küçükken her pazartesi annesinin şarkı söylediği koroyu izleyerek ve ilk eğitmenleri olarak gördüğü Beatles, Simon and Garfunkel, Leonard Cohen ve Nina Simone şarkıları sayesinde şekillendi. 2017’ye tarihlenen ilk albümü Off the Radar ile müzik sahnesine merhaba dedi.

Partneri Ori Rousso ortaklığından çıkan üretimleri, elektro pop tınılarına getirdiği özgün yaklaşım ve serebral duyarlılığıyla dikkat çekti. Türlü synth oyunları, yaratıcı beatler ve pürüzlü dokularla kurduğu güçlü sonik atmosferine eşlik eden tavizsiz, öngörülemez tavrıyla yıllar içinde, kendi yolunu açabilen müzisyenlerden biri oldu Erez.

Dört yıllık aranın ardından geçen sene City Slang etiketiyle yayımladığı KIDS’te ise fiyakalı prodüksiyonlarıyla parlayan 14 şarkıda, Off the Radar’a kıyasla daha direkt bir üslup kullanarak, özneleri değişen ilişkilenme biçimlerini işledi müzisyen. 2021’e, son albümünü elektronik prodüksiyonlar yani makineler olmadan yeniden tasarlamakla ilgili kendisine yapılmış bir meydan okuma projesi olarak bahsettiği bir uzunçalar daha bıraktı.

KIDS (Against the Machine) kapsamında parçalar, yalnızca organik enstrümantasyonla yeniden kaydedildi. Kişisel ve dolayısıyla politik olanla ilgilenen şarkı sözleri, retro soul etkileşimiyle taze birer yorum kazandı böylece. Bunlardan bazıları, birbirinden harika dekor ve kostümlerle inşa edilen incelikli bir görsel estetik eşliğinde, canlı canlı performe edildikleri videolarla taçlandı. Kendilerine ulaşmak için Noga Erez’in YouTube kanalını karıştırmanız şiddetle tavsiye edilir. Serinin ilk bölümü ise hemen aşağıda:

Yaratıcılık paketinden çıkan son güzellikler

Geçtiğimiz ocakta, Lil Nas X ve Jack Harlow ortaklığının meyvesi “Industry Baby”yi yorumladı Noga Erez. On parçalı bir orkestranın katkısıyla yeni bir çehre kazanan şarkının  yüksek ateşli bir videosu da var. 

Noga Erez’in konuyla ilgili düşünceleri ise şöyle: “‘Industry Baby’yi ilk duyduğumda, başkaları gibi ânında bağlandım. Partnerim Ori Rousso ve ben uzun süredir nefesli çalgılarla ilgili çeşitli projeler üzerinde çalışıyoruz. Bunun, tıpkı KIDS (Against the Machine) projemize benzer bir müzik orkestra ile hayata geçtiğini görmek istedik. İnanılmaz eğlenceli ve zorluydu. Lil Nas X çılgın bir vokalist ve bu cover üzerinde çalışırken en iyi zamanımı geçirdim.”

Müzisyen 1 Mart’ta da The KIDS Experience başlıklı, 47 dakikalık bir canlı performans videosu yayımladı. Geniş bir dansçı kadrosu ve orkestra eşliğinde, bir stüdyoda kaydedilen görüntüler, etkinliğin mutfağına da uzanıyor. 

Noga Erez’i yakından izlemek isteyenlere müjde! Müzisyen, 13 ve 14 Mayıs’ta, +1 Sunar kapsamında Salon’da sahne alacak.