Aleyna Tilki pop punk sularından bildiriyor

Son yıllarda Türkiye sınırlarından taşan Aleyna Tilki, Diplo ve Dillon Francis gibi Amerikalı prodüktörlerle ortak üretimlere imza atmıştı. Geçtiğimiz yıldan bu yana yayımladığı “Retrograde” ve “Real Love”dan sonra kataloğuna İngilizce sözlü bir şarkı daha ekledi.

Türler arasında gezinmeyi, vokal spektrumunu genişletmeyi sevdiği anlaşılan müzisyen, Bergen’in “Sen Affetsen Ben Affetmem” parçasına yaptığı cover’ın ardından keskin bir viraj alarak bu kez pop punk soslu bir tekliyle döndü.

Aleyna Tilki’nin global müzik sahnesindeki yerini sağlamlaştıracak bir adım olarak gördüğü “Take It or Leave It”, duygusal gelgitler arasında kaybolmuş, giderek karmaşıklaşan bir ilişkinin ortasına bırakıyor dinleyeni. Türün 2000’ler başındaki örneklerinden esintiler taşıyan şarkı, müzisyenin asi ve tavizsiz duruşunu da destekliyor.

Londra’da yerleşik vokalist / şarkı yazarı Mali-Koa Hood ve Aleyna Tilki’nin güç birliğinden çıkan sözler, Cheat Codes, BEKA gibi müzisyenlerle çalışan İngiliz prodüktör Gil Lewis tarafından bestelenmiş. Parçanın mastering kredisi ise birden fazla Grammy adaylığı bulunan Luca Pretolosi’ye ait.

Aleyna Tilki’nin hem kişisel hem de müzikal ilerlemesi için gezegenin farklı köşelerinden önemli müzisyenlerle çalışarak, İngiltere ve ABD arasında mekik dokuduğu yaklaşık iki senelik dönemin ilk meyvelerinden biri olan “Take It or Leave It”i sürprizli başka tekliler de takip edecek; radyo dostu popa rafine yaklaşımlar getiren Stockholm merkezli müzik duosu Jubël ile düet bunlardan yalnızca biri. 2022 sonuna doğru ise albüm geliyor.

Tilki’nin genel yönetmenliği ve Onur Sarsıcı’nın yönetmenliği ile iki günde çekilen klip ise müzisyenin gerçek evindeki odası ve garajını mesken tutarak, izleyeni bir ev partisine davet ediyor. Videoda müzisyenin Yetenek Sizsiniz Türkiye programında sahne aldığı rock grubu, yakın arkadaşları ve sosyal medya hesaplarından yaptığı çağrıyı yanıtlayan kimi dinleyicileri de yer alıyor.

aleyna tilki - take it or leave it

13 Nisan’da yayımlanan klip teaser’ının ardından sosyal medya yorumlarında görünen mizojinik söylemler ve bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan nefret diliyle insanları varoluşları üzerinden yargılayan, kadınların üretimlerini gölgelemeye çalışan, aşağılayan, ötekileştiren zihniyetin en kısa zamanda hayatımızdan çıkmasını diliyoruz. Sosyal medya platformlarına her fırsatta öfke kusan kullanıcılara şarkıyı dinleyip biraz gevşemelerini, bu kadar kafaya takmamalarını tavsiye edelim; kadınların ve eteklerin yakasından derhâl düşmeleri gerektiği hatırlatmasıyla.