Claire Denis imzalı bilim kurgu filmi “High Life”tan ilk teaser

Fransız sinemacı Claire Denis’in uzun zamandır hazırlıkları süren düşük bütçeli bilim kurgu filmi ile buluşmamıza az kaldı gibi görünüyor. High Life isimli filmden yaklaşık yirmi saniyelik bir tanıtım klibi yayınlandı.

Beau Travail, 35 Shots of Rum ve Bastards gibi filmleriyle hayranlık uyandıran işlere imza atan Claire Denis’in merakla beklediğimiz bilim kurgusunda başroller Robbert Pattinson ve Juliette Binoche. Toronto ve New York gibi prestijli uluslararası film festivallerinin 2018 programlarında da kendine yer bulan High Life, izleyiciyi uzayın derinliklerinde geçen bir macerayla baş başa bırakacak. İzole bir şekilde uzayın bilmediğimiz bir köşesinde yaşamını sürdüren bir baba ve kızı merkezine alan film, yeniden insan üretme deneyinin bir parçası olarak uzayda bir göreve gönderilen bir grup suçlunun içinde olduğu geminin kozmik ışınlarla darbe alması ve sonrasında olanları perdeye taşıyor.

Claire Denis’in 2002 yılından bu yana söz konusu filmi hayata geçirmek için çalıştığı biliniyor. İlk başlarda başrol için Vincent Gallo ve Phillip Seymour Hoffman gibi isimlerin gündemde olduğu da konuşuluyor. Hatta söz konusu filmin çıkış hikâyesi de epey ilginç. Vincent Gallo’yla 2001 yılında vizyona giren Trouble Every Day filminin çekimleri sırasında şakalaşan Denis’in “O kadar gıcıksın ki senin uzayda tek başına olacağın bir film yazacağım!” çıkışı, High Life için ilk kıvılcımları ortaya çıkarmış.

Fransa’da 7 Kasım’da vizyona girecek olan filmin diğer ülkelerdeki vizyon tarihinin bahar aylarını bulacağı konuşuluyor. High Life ’tan yayınlanan ilk görüntüler aşağıdaki bağlantıdan izlenebilir.