İki bekçi ve bir deniz feneri: ‘’The Lighthouse’’tan yeni fragman

The VVitch ile 2015 Sundance Film Festivali’nde kazandığı yönetmenlik ödülüyle büyük beğeni toplayan Robert Eggers’ın ikinci uzun metrajı, görsel ve işitsel orgazm yaratacak The Lighthouse’un yeni fragmanı yayınlandı.

Robert Eggers, The VVitch’te 1630’larda New England’ı fon edindiği hikâyede, inancın yoktan var ettiği kötülük üzerine anlattığı alegorik peri masalını korkunç bir kabusa çeviriyordu. Yönetmen, izole mekânlara yerleştirdiği azınlıkların akıl sağlığını koruyabilmek için verdiği mücadeleyi anlatmayı sevmiş olacak ki yeni filminde de benzer bir kaygı oluşturmanın peşinde.

The Lighthouse, 1890’ların sonunda gizemli ve ıssız New England adasında, iki deniz feneri bekçisinin yalnızlıklarının baskısı altında ezilmeye başlarken, en kötü kabuslarıyla yüzleşmesini konu ediniyor. Robert Pattinson ve Willem Dafoe’nun iki deniz feneri bekçisi performanslarıyla beraber sırtladığı bu ‘’hipnotik ve varsayımsal masal’’, siyah-beyaz 35mm kamerayla 1.19: 1 oranında çekildi. Prömiyer yaptığı Cannes’da kazandığı FIPRESCI ve Toronto’dan aldığı övgülerle yoluna devam eden film, 18 Ekim’de Amerika’da A24 dağıtımcılığında vizyona girecek.

Ses ve görüntü tekniğiyle daha fragmandan benzersiz bir iş olacağının haberini veren The Lighthouse’un, yeni fragmanı ve posteri için sizi Willem Dafoe’nun repliğiyle uğurlayalım: “Işığın içinde bir çeşit ‘büyü’ olduğuna inanıyordu, çıldırdı.”

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz