Çok çok uzak bir galaksiden 4 yeni kitap

Star Wars anlatıları farklı formatlar hâlinde (diziler, filmler, çizgi romanlar, anime serileri vb.) üzerimize yığılmaya devam ediyor. Serinin kapsama alanı yeni karakterler ve yeni olay örgüleriyle genişlemeye devam etse de orijinal karakterlerin geçmişlerine ya da alternatif evrenlerde nasıl vuku bulduklarına kafa yoran yayınlar, hâlâ Star Wars hayranlarını heyecanlandırmakta.


Serinin fanları için yaratılan onlarca farklı kutlamadan biri, ekim ayına yayılan Star Wars Reads etkinlikleri. StarWars.com’da herkesi ay boyunca Star Wars kitapları okumaya davet eden Star Wars Reads kapsamında, 2022’de raflarda yerini alacak 4 yeni kitabın yolda olduğu haberi paylaşıldı. 

Obi-Wan’ın diplomatik zekâsı

Star Wars: Brotherhood 
Yazar: Mike Chen

10 Mayıs’ta yayımlanacak bu kitap, okuyucuları Klon Savaşları’nın başladığı günlere götürüyor. Cato Neimoidia gezegeninde yaşanan bir patlamanın ardından Obi-Wan Kenobi’nin diplomatik zekâsını kullanması gereken bir kriz ortaya çıkmış. Bir dönem Obi-Wan’ın padawan’ı olan Anakin Skywalker, bu kez onunla aynı rütbede ama yaşadıkları sürtüşmeler yalnızca kendilerinin için değil; çevrelerindeki herkesi tehlikeye atıyor.

Favori karakterler, yeni maceralar

Star Wars: Stories of Jedi and Sith
Derleyen: Jennifer Heddle

10 yazardan galaksinin en sevilen karakterlerine ilişkin 10 yeni hikâyeyi derleyen bir antoloji. Luke Skywalker, Darth Vader, Obi-Wan Kenobi, Asajj Ventress ve dahasının, kurnaz komplolarla örülü maceralara atılacağı sayfalar, Jake Bartok’un ellerinden çıkmış rengârenk illüstrasyonlarla donatılmış olacak. Avustralyalı çizer, Lucasfilm Press’in Star Wars: Stories of Jedi and Sith kitabında da harikalar yaratmıştı. 7 Haziran’da piyasada.

Luke ve Lando, Sithlerin gölgesinde

Star Wars: Shadow of the Sith
Yazar: Adam Christopher

Endor Savaşı’nın üstünden 20 yıl geçmiş. Luke Skywalker, Güç’ün karanlık tarafıyla yoğun bir mücadele içinde. Galaksinin derinliklerindeki ölü gezegen Exegol’da kaygı verici bir şeylerin filizlenmekte olduğuna dair görülerle boğuşuyor. Luke’a bu macerada, kızı Sithler tarafından kaçırılan Lando Calrissian da eşlik ediyor. Yayın tarihi 28 Haziran.

Obi-Wan, nasıl Obi-Wan oldu?

Star Wars: Padawan
Yazar: Kiersten White

Obi-Wan Kenobi yalnızca en iyi Padawan olmak istemiyor, niyeti en iyisi olmak! Fakat yeni efendisi Qui-Gon Jinn’in yanında bunu başarması hiç de kolay olmayacak. Jedi ve Güç’le olan ilişkisinin sınırlarını keşfe çıkacak Obi-Wan’ın Star Wars evreninin en dayanıklı kahramanlarından birine evrilme serüveninin başlarına tanık olacağız. Önümüzdeki yıl yayımlanacak spin-off dizisiyle birlikte çok “doğru zamanlanmış” bir kitap olduğunu söyleyebiliriz. 26 Temmuz’da yayında.