Colin Kaepernick ve Ava DuVernay gururla sunar: "Colin in Black and White"

Temmuz 2016’da , ABD’nin çeşitli kentlerinde polis şiddeti olaylarında büyük bir artış yaşanmıştı. Siyahların birçok kez beyaz polis memurları tarafından katledilmesi, zamanla kitlesel bir tepkiye dönüştü. O günlerde Amerikan futbol takımı San Francisco 49ers’da oynayan Colin Kaepernick, sarsıcı bir eyleme imza attı. Maçtan önce çalınan ABD milli marşı sırasında diz çökerek sosyal adaletsizliği, polis şiddetini protesto etti ve ülkede büyük bir tartışma başlamasına sebep oldu. Onun tüm sezon boyunca devam eden protestosunu Donald Trump dahi eleştirdi. Kaepernick sezon bitiminde takımdan çıkarıldı ve Amerikan Ulusal Futbol Ligi tarafından 30 yaşında “emekli” ilan edildi. Çok geçmeden, kara listeye alındığı ortaya çıkacaktı.

İçinde bulunduğumuz politik atmosfer, Kaepernick’in eylemlerini bugün daha da anlamlı hâle getiriyor şüphesiz. Netflix de böyle düşünüyor olmalı ki aktivist sporcunun öyküsünü merkeze alacak bir mini dizi için çalışmalara başlamıştı. Ava DuVernay’in Kaepernick ile birlikte yaratıcılığı üstlendiği Colin in Black and White’dan ilk fragman teşrif etti. Hemen şuradan izlenebilir.

Colin in Black & White, beyaz bir aile tarafından evlat edinilmiş Siyah bir çocuk olan Kaepernick’in, meşhur bir oyun kurucu olma yolculuğunu ve kimliğini tanımlama çabalarını ekrana getirecek. Lise yıllarına odaklanılacak yapımda, spor dünyasının önemli aktivistlerinden biri olmasına yol açan çeşitli deneyimlerine şahit olacağız. Irksal, sınıfsal ve kültürel ayrımcılıkla boğuşurken, dönüşüm yıllarında büyük amaçlar edinecek. Senaryo, When They See Us yazarlarından Michael Starrbury tarafından kaleme alınmış. Dizinin anlatıcısı ise, bizzat Kaepernick.

Jaden Michael’ın başrolde yer aldığı, Mary-Louise Parker ve Nick Offerman’ın sporcunun ebeveynlerine hayat verdiği yapım, 29 Ekim’den itibaren Netflix kataloğunda.