Ne izlesek: “Pray Away”, “The Suicide Squad”, “Sous le ciel d'Alice” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
The Suicide Squad
(30 Temmuz)

Nedir: Cehenneme hoş geldiniz. İlk filmi bekleneni vermeyen İntihar Timi, gelen eleştirilerden anlaşıldığı kadarıyla, bu kez emin ellerde. ABD’nin en yüksek ölüm oranına sahip hapishanesinden çıkmış süper kötüler, Corto Maltese isimli adadaki militan düşmanlarla mücadele ederken, adeta hayatla kumar oynuyorlar. Amanda Waller ve diğer hükümet yetkililerinin nefesleri de yine enselerinde. 
Neye benzer: Deadpool, hatta -James Gunn’ın dümene geçmesi nedeniyle- Guardians of the Galaxy tadı alacağız gibi. Aman Suicide Squad’a (2016) benzemesin de…
Kimler var: Margot Robbie’nin Harley Quinn, Viola Davis’in Amanda Waller, Joel Kinnaman’ın Nick Flag karakterlerine dönüş yaptığı kadroda Idris Elba, John Cena, Nathan Fillion gibi yeni yüzler mevcut.

Mainstream
(30 Temmuz)

Nedir: Hollywood’da bir komedi kulübünde arkadaşı -ve zaman zaman sevgilisi- Jake ile birlikte çalışan Frankie, günümüz toplumunun neye değer verdiğini sıkça sorgulayan biri. Gizemli Link ile karşılaştıklarında onun ticaret karşıtı söylemlerini videoya çekiyor ve üçlü bir anda internet yıldızlığına terfi ediyor. Şöhret denen canavar üzerine bir sosyal medya hicvi.
Neye benzer: Kamerayı ünün karanlık tarafına çeviren çeşitli filmler; King of Comedy, Birdman, Maps to the Stars
Kimler var: Sofia Coppola, Roman Coppola, Nicolas Cage, Jason Schwartzman gibilerinin mensubu olduğu hanedanın bir başka üyesi; Francis Ford Coppola’nın torunu Gia Coppola’nın 2. uzun metrajı. Künyede Andrew Garfield, Maya Hawke, Nat Wolff var.

Sous le ciel d’Alice / Skies of Lebanon
(30 Temmuz)

Nedir: Tercihini bağımsız sinemadan yana kullanmak isteyenler için, Cannes’ın Eleştirmenler Haftası seçkisinde yer almış bir Fransız dönem filmi. 1950’ler, lokasyon güneşli ve hayat dolu bir Lübnan. Anavatanı İsviçre’den ayrılmış Alice ile hayalperest astrofizikçi Joseph sırılsıklam aşıklar. Ne var ki ufuktaki iç savaş, tüm planları mahvetmek üzere.
Neye benzer: Lübnan semalarından romantik tatlar arayanlara Caramel, West Beyrouth, Le cerf-volant.
Kimler var: Les petits cailloux (2014) isimli kısasıyla César adaylığı kapan Chloé Mazlo, uzun metraja geçiş yapmış. İtalya sinemasının en yetenekli isimlerinden Alba Rohrwacher (Lazzaro felice, Hungry Hearts) başrolde.

PRÖMİYER
Tatoo Redo
(Netflix, 28 Temmuz)

Nedir: Kötü dövmelere elveda! Yetenekli eller, feci dövmelerin üzerini yeni tasarımlarla kapatıp, onları müthiş eserlere dönüştürüyorlar. Bu 6 bölümlük seride Michael Jackson’ın eldiveni bir gülle değiştiriliyor, tersten yazılmış şarkı sözleri harika bir ejdere evriliyor, hatta eski sevgililerin adları kurukafalarla kaplanıyor.
Neye benzer: Dövmecilik üzerine reality şov denince akla ilk Ink Master geliyor elbet. Tattoo Fixers ve Bad Ink, yine benzer damardan.
Kimler var: Yaşayan en maharetli dövme sanatçılarından birkaçı.

Pray Away
(Netflix, 3 Ağustos)

Nedir: Platform ile 300 milyon dolar gibi (rekor!) bir meblağ karşılığında, 5 yıllık anlaşma imzalayan Ryan Murphy’den Circus of Books ve A Secret Love sonrası yeni bir belgesel. “Dönüşüm terapisi” yalanından doğan hareket, bu sözüm ona tedavinin LGBTİ+ topluluğuna verdiği zarar ve geride bıraktığı yıkıcı izler ele alınıyor.
Neye benzer: Aynı konuyu odağa yerleştiren kurmacalar The Miseducation of Cameron Post, Boy Erased ve elbette But I’m a Cheerleader.
Kimler var: Mikrofon, hareketin eski liderleri ve bir mağduruna uzatılmış.

BUNLAR DA VAR!
Betty
Gözden kaçmasın

*Jungle Cruise (Vizyon: 30 Temmuz)

*Betty – 2. sezon (beIN CONNECT, 30 Temmuz)

*Glow Up – 3. sezon (Netflix, 30 Temmuz)

*Jellystone! (HBO Max, 29 Temmuz)

*Behind the Music (Paramount+, 29 Temmuz)

Transformers: War for Cybertron Trilogy – Kingdom

*Transformers: War for Cybertron Trilogy – Kingdom (Netflix, 29 Temmuz)

*Watch the Sound with Mark Ronson (Apple TV+, 30 Temmuz)

*Mr. Soul! (HBO Max, 1 Ağustos)

*Car Masters – 3. sezon (Netflix, 4 Ağustos)

*Estonia (BluTV)

Jodaeiye Nader az Simin
Hâlâ izlemediyseniz

*Été 85 (MUBI Türkiye, 30 Temmuz)

*Jodaeiye Nader az Simin (MUBI Türkiye, 31 Temmuz)

*Irresistible (beIN CONNECT, 31 Temmuz)

*Star Trek Beyond (Netflix, 31 Temmuz)

*Mar adentro (MUBI Türkiye, 2 Ağustos)

*Madeline’s Madeline (MUBI Türkiye, 3 Ağustos)

Festivaller, özel gösterimler

*Beykoz Kundura’dan “Bir Yaz Gecesi Festivali” 

*Kadıköy Belediyesi Sinematek gösterimleri