Corona virüsü sebepli iptal ve ertelemeler devam ediyor

Gündemin birinci maddelerinden corona virüsünün etki alanı gün geçtikçe genişliyor. Austin’de bu ay gerçekleşecek ve tüm dünyanın dört gözle beklediği SXSW’in geçen hafta iptal edilmesinin ardından, müzik dünyasından benzer kararlar gelmeye devam ediyor.

Coachella

Bu seneki programında Rage Against The Machine, FKA Twigs, Lana Del Rey ve Travis Scott gibi isimlere yer veren ABD’nin en büyük müzik festivallerinden Coachella da nisan ayında iki hafta sonuna yayılacak buluşmayı erteleme kararı aldı. Coachella aynı programla ekim ayında gerçekleşecek. Yine California’da ve nisan ayında gerçekleşecek country ve bluegrass müziklerine odaklanan Stagecoach Music Festival da ertelendiğini duyuran festivallerden bir diğeri. Bu festivalin de ekim ayında yeniden gerçekleşmesi planlanıyor. Miami merkezli Ultra Music Festival’ın da 2020 edisyonunun iptal edildiği ve festivalin önümüzdeki yıl geri döneceği açıklandı. Mayıs ayında gerçekleşecek Cannes Film Festivali’nden de benzer bir kararın gelmesi olası.

Senenin başından beri heyecanla beklediğimiz yeni albümü Gigaton’u 27 Mart’ta yayınlayacak grunge döneminin efsane gruplarından Pearl Jam de albümün ardından çıkacağı turneyi salgın sebebiyle ertelemek zorunda kaldı. Grup bu durumla ilgili “Dinleyicilerimizi risk altında bırakmayacak çözüm ve opsiyonlar bulmaya çalıştık ama başka bir çaremiz yok”  açıklamasını yaptı. Pearl Jam’in bahar aylarında gerçekleşecek ABD turnesindeki konserler ertelendi fakat henüz Avrupa turnesi için bir açıklama yapılmadı. Grubun Avrupa’da en yoğun ilgi gördüğü ülkelerden biri olan İtalya’nın virüs salgınıyla yoğun bir mücadele içinde olduğunu hatırlatmakta fayda var.

13-22 Mart tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan SXSW, ilk başta katılımcıların gelmeme kararı almasıyla gündeme gelmişti. Tüm programın iptal edilmesinin ardından festivalin büyük zarar ettiği konuşuluyordu. Pazartesi günü oluşumun çalışan kadrosunun üçte birini (yaklaşık 50 kişi) işten çıkarmak zorunda kaldığı haberleri gündeme geldi. İptal kararı, SXSW için bu seneki iptalin karşılığının onlarca milyon dolarlık zarar olduğu belirtiliyor.

New York, Washington ve California’da üniversitelerde dersler iptal ediliyor. NBA’de maçların seyircisiz oynanabileceği söylentileri başta oyuncular olmak üzere sektörün büyük kısmından tepkiler toplamıştı. Dün gelen kararla, maçlar öncesi ve sonrasında soyunma odalarına oyuncuları ve takım yetkilileri dışında kimsenin alınmayacağı açıklandı. Formula 1’de de Çin’de gerçekleşecek yarış ertelenmiş, Bahreyn’deki yarışın da izleyicilere kapalı olarak gerçekleşmesine karar verilmişti.