Cosey Fanni Tutti’yi oynayacak “korkusuz” bir genç aranıyor

Throbbing Gristle ve Chris & Cosey gruplarıyla tanıdığımız, avangart müziğin ikonlarından Cosey Fanni Tutti’nin otobiyografisi Art Sex Music sinemaya uyarlanıyor. Yapımcılar geçtiğimiz günlerde filmde Cosey’i canlandıracak oyuncu için casting sürecinin başladığını duyurdu.Cosey’nin Twitter hesabından da paylaştığı çağrıya göre aranan özellikler açık fikirli ve korkusuz olmak. Arayış yalnızca oyuncularla sınırlandırılmıyor; performans sanatçıları ya da müzisyenler de casting’e katılabiliyor.

2017’de yayımlanan Art Sex Music, bir otobiyografiden çok daha fazlası. Bir dönemin resmini de çiziyor. Cosey, kariyerine dair spekülasyonları bir tarafa süpürüp kendi eşsiz sesinden kaleme almış kitabı. Sesini duyurma macerasını babasından yediği redden başlayarak anlatan Cosey; aslında bir sanatçı olma yolunda deneyimlenebilecek türlü zorluklara değiniyor hikâyesinde. 

Cosey’nin hikâyesinin temelinde yaratıcılık ve sosyal tabulara karşı mücadele yatıyor ve tabii ki Genesis P-Orridge ile olan çalkantılı ilişkisinden de söz ediyor. Cosey, P-Orridge’in insanlara kendileri olabilmek adına ilham veren kişiliğine vurgu yaparken, toksik ilişkilerine dair çarpıcı açıklamalara da yer veriyor. 

Özgür ve kuralsız sanat

Pornografiye ilgi duymaya başlamasının ardından hem bu sektörde hem de striptizci ve nü model olarak çalışmaya başlayan Cosey, herhangi bir şeyin kurbanı olduğu fikrini kabul etmiyor. Sektörün içerisinden kimsenin kurallarına boyun eğmeden kendisi olarak var olduğunu ve özgürce kuralsız sanatı var ettiğini kanıtlıyor; kendine kurban arayan sektöre de başarılar diliyor.

Cosey’nin hayatına, Londra’nın karanlık sokaklarına ve sanatçı olmak için yürünen çetrefilli yollara tanıklık eden Art Sex Music’in film uyarlamasını merakla bekliyoruz.

Bant Mag. No:69’da Moon Duo’nun yönlendirmesiyle hazırladığımız “A’dan Z’ye: Elektronik müziğin kadın öncüleri” dosyasında C harfini, Cosey Fanni Tutti’ye ayırmıştık.

Christine Newby (Cosey Fanni Tutti)

İngiliz performans sanatçısı, müzisyen ve yazar. Daha çok Throbbing Gristle ve Chris & Cosey gibi avangart gruplardan tanıdığımız yaşayan efsane, 1973 senesine kadar Cosmosis ismini kullandı, ardından Mozart’ın Così fan tutte operasından esinlenerek Cosey Fanni Tutti adını aldı. Dada ve sürrealizm akımlarının yanı sıra Beat kuşağından da oldukça esinlenen COUM Transmissions kolektifinin kurucu üyelerinden, hatta kolektifin çizgisini müzikten performans sanatına kaydıran isim. 1975’te IX. Paris Bienali’nde İngiltere’yi temsil etmek üzere seçildi. 1976’da Chris Carter’la birlikte kurdukları Throbbing Gristle’ın 1981’de dağılmasının ardından ikili, Carter Tutti ismiyle birlikte müzik yapmaya devam etti ve 2012’de Short Circuit Festivali’nde Nik Void ile güçlerini birleştirerek Carter Tutti Void kolektifini oluşturdu. 14 Mart 2020’de hayata veda eden, Throbbing Gristle ve COUM Transmissions kolektifinin kurucularından, bu dünyaya bıraktığı birikimle avangart sanat tarihinin en değerlilerinden biri olmaya devam edecek müzisyen, sanatçı ve aktivist Genesis P-Orridge’i de burada analım…

Yazı: Naz Başaran