Courtney Love’dan Dave Grohl ve Trent Reznor hakkında kan donduran açıklamalar

Müzik ve sinema dünyasında kabuk bağlamış toksik atmosfer, her geçen gün bir başka köşelerden sızan pisliklerle mide bulandırmaya devam ediyor. 

Courtney Love, 13 Haziran Pazar günü Instagram hesabından yaptığı paylaşımla Dave Grohl ve Trent Reznor hakkında ses getirecek iddialarda bulundu. Kısa bir sürenin ardından sildiği paylaşımında Foo Fighters ve Nine Inch Nails’in, kendisine göndermeler yapan şarkılarının klipler eşliğinde kendi #MeToo açılımını yaptığını söyledi Love.

Yaklaşık 30 yıldır istismara uğradığını vurgulayan Courtney Love, Dave Grohl’un grubun elde edeceği her türlü telif ücreti vb ödemelerin Grohl ve Krist Novoselic’e gideceğine yönelik bir anlaşmayı zorla imzalattığını söylüyor. Nirvana’nın yasal hakları üzerinden uzun yıllardır karşı karşıya gelen Courtney Love ve Grohl-Novoselic ikilisi, 2019’da grubun gülen surat logosunu tişört tasarımlarında kullanan Marc Jacobs’a karşı açtığı davada birlikte hareket etmiş ve 20 yılı aşkın süredir devam eden anlaşmazlıkların geride kaldığı tahmin edilmişti. Paylaşımında Krist Novoselic hakkında bir ithamda bulunmaktan kaçınan Love, Kurt Cobain’in ölümünün ardındaki tüm kaos ve hiddetin Dave Grohl tarafından kendisine yönlendirildiğini yazdı ve “Grohl 27 yıldır Kurt’ün servetiyle kendini zenginleştirmeye devam ediyor” dedi.

Nine Inch Nails’in esas kişisi Trent Reznor’la ilgili açıklamaları da tam anlamıyla kan donduran cinsten. Sözü Love’a bırakalım: “Reznor’a gelince. En azından yetenekli biri ama yine de alçağın teki. Kendisi ve ekibinin 12 yaşındaki kızlara uyguladığı sistematik tacizin bir benzerini görmedim. Hepimiz (Hole üyeleri) buna tanık olduk.”

Love’ın paylaşımında Marilyn Manson’ın yönettiği “Starfucker” klibinden, Courtney Love’ı karikatürize eden karakterlerin yer aldığı bir sahne bulunuyor. Manson’ın 1998’de yayımlanan otobiyografik kitabı The Long Hard Road Out of Hell’den Trent Reznor’ın şiddet ve taciz geçmişine ilişkin kesitler geçtiğimiz aylarda; Manson’ın zorbalıklarının ortaya çıkmasının ardından gündeme gelmişti. (Detaylar için buraya.) İddialara yönelik yaptığı açıklamada Manson’la 25 yıl önce ilişkisini kestiğini ve kitabında bahsettiklerinin kurmaca olduğunu; bunu kitap yayımlandığı zamanda da söylediğini belirtmişti Reznor.

Courtney Love, mektubunu bu çıkışın başka insanların gelecekte benzer suistimallere uğramaması için örnek olmasını umduğunu söyleyerek bitirmiş. Instagram paylaşımı silinmiş olsa da bu iddiaların ardından nasıl bir dalgalanma olacağı, Grohl veya Reznor’dan konuya dair herhangi bir açıklık getirme çabası görüp görmeyeceğimiz merak konusu.