Crossing the Bridge, Kinds of Kindness ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Fatih Akın’ın ikonik belgeseli Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul, 77. Cannes Film Festivali özel seçkisinden yeni Lanthimos kara komedisi Kinds of Kindness,, Hidetoshi Nishijima ile Rashida Jones’u buluşturan komedi draması Sunny ve çok daha fazlası yer alıyor. 


Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (MUBI, 5 Temmuz)

Nedir: Fatih Akın’ın yönettiği, ikonik endüstriyel rock grubu Einstürzende Neubauten basçısı Alex Hacke’nin anlatıcısı olduğu belgesel, çekildiği 2004 yılında İstanbul’daki müzik sahnesine dair kapsamlı bir anlatı sunuyor. Yalnızca konser salonlarının, ihtişamlı stüdyoların ürünü olan müziğin değil, şehirde hayat bulan hemen hemen tüm alt kültürlerin peşine düşerken birçoklarına ilham kaynağı olan söyleşileri, performansları ve anlarıyla; türlü dertleri ve gerçek hisleri perdeye yansıtıyor. Belgesel, 4K kalitesinde yenilenmiş versiyonuyla MUBI’de gösterimde.

Neye benzer: Türkiye tarihinin alt kültürlerine milenyum öncesi Ankara özelinde yaklaşarak 80’ler 90’lar rock ve metal müzik sahnesine bakış sunan Ufuk Önen belgeseli Gri Değil, Siyah: Ankara Rocks!  türün ilgililerinin dikkatini çekebilir.

Kimler var: BaBa Zula, Sezen Aksu, Replikas, Ceza, Duman, Orhan Gencebay, Selim Sesler, Müzeyyen Senar, Siyasiyabend, Aynur, 2005’te vizyona giren ve sonrasında birçok dünya festivaline katılan belgeselde şarkıları ve hikâyeleriyle yer alan isimlerden.


Kinds of Kindness (Vizyon, 5 Temmuz)

Nedir: Geride bıraktığımız yıl ödül sezonuna damgasını vuran Poor Things’inin tadı henüz damağımızdayken çağdaş Yunan Tuhaf Dalgası’nın göz bebeği Yorgos Lantimos sürpriz biçimde arayı soğutmadan her biri 45-55 dakikalık sürelere sahip üç ayrı kısımdan oluşan absürt kara komedi antolojisini salıverdi. Üstelik onu benimsediğimiz gariplikte; kendine özgü dinamiğine geri döndüğü, seyir tecrübesi zorlayıcı ve fakat bir o kadar yüksek bir yapımla. Hazırsak eğer; hayatının kontrolünü ele almaya çalışan seçeneksiz bir adamın, denizde kaybolan eşinin bambaşka biri gibi geri dönmesi üzerine paniğe kapılan bir polis memurunun ve kaderinde ruhani lider olmak olan özel yetenekli birini bulmaya kararlı bir kadının peşine düşüyoruz!

Neye benzer: Mevzu bahis Lanthimos olduğunda çıta hayli yüksek. Oyuncular Kinds of Kindness usulü aynı kalmasa da biçim itibarıyla, birbirinden tuhaf 6 hikâyenin işlendiği, Venedik Film Festivali’nden En İyi Senaryo ödülüyle ayrılan Coen Kardeşler imzalı Western komedisi The Ballad of Buster Scruggs geliyor akıllara.

Kimler var: Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne uzanan Jesse Plemons  başrolü Emma Stone ve Willem Dafoe ile paylaşıyor. Yapımın senaryosu; Dogtooth, Alps ve The Killing of A Sacred Deer’da da birlikte kalem oynattığı uzun süreli yaratıcı partneri yazar Efthimis Filippou ile ortaklaşa çalışma ürünü.

Filmi Cannes’da izleyen Melikşah Altuntaş’ın kaleme aldığı ilk izlenim yazısı işte burada.


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Spy x Family Code: White (Vizyon, 5 Temmuz)

Öyküsü ve çizimleri Tatsuya Endo’ya ait tüm zamanların en çok satan manga serilerinden Spy x Family’nin Ichirô Ôkouchi tarafından senaryoya dökülen, yönetmenliğini Kazuhiro Furuhashi ve Takashi Katagiri’nin paylaştığı film uyarlaması. Hit animenin ilk beyazperde uyarlamasında casus Loid (Takuya Eguchi) ve suikastçı Yor’un (Saori Hayami) mutlu aile tablosu çizen çifte standartlı hayatları, telepat kızları Anya (Atsumi Tanezaki) tarafından çoktan fark edilmiş durumda. Masumane bir amaç uğruna planladıkları aile kaçamağı ise bu her şeyin farkındaki sevimli küçük kızın yanlışlıkla yaptığı, dünya barışını tehdit etme niteliği taşıyan hata ile bambaşka bir boyuta evriliyor.

Beverly Hills Cop: Axel F (Netflix, 3 Temmuz)

Bu aksiyon komedi de dedektif Axel Foley’i (Eddie Murphy) özleyenlere Beverly Hills dolaylarından geliyor. İlki 1984’te vizyona giren serinin dördüncü halkası; Foley’nin, uzak kaldığı kızının esrarengiz bir grup suçlu tarafından tehdit edildiğine dair bir telefon aldıktan sonra Beverly Hills’e geri dönmesi ekseninde şekilleniyor. Mark Molloy’un yönettiği filmde Murphy ile birlikte Judge Reinhold, John Ashton, Bronson Pinchot da karakterleri ile yeniden buluşmuş. Kadroya yeni dâhil olanlar arasında Joseph Gordon-Levitt, Kevin Bacon, Taylour Paige öne çıkıyor.

Sam Morril: You’ve Changed (Prime Video, 9 Temmuz)

Kariyeri The Tonight Show with Jimmy Fallon, Conan, The Late Show with Stephen Colbert gibi yapımlarla başlayan; The Joker’da bir açık mikrofon komedyenini canlandırmasıyla da anımsanabilecek Sam Morril, kapalı gişe stand-up gösterilerinin ardından Prime Video için hazırladığı özel şovunda yaşlanmanın getirdiği zorluklar, tecrübe ettiği çetrefilli durumlar ve şimdiye dek flörtleştiği en berbat kimse gibi kişisel konuları zahmetsiz nüktedanlığı ile ele almış.

Sunny (Apple TV+, 10 Temmuz)

Eşi ile oğlunun gizemli bir uçak kazasında kaybolmasıyla hayatı altüst olan Suzie’nin, kendisine partnerinin şirketince verilen teselli hediyesi olan ev tipi hizmet robotu Sunny ile geliştirdiği dostluğu merkezine alan dizi. Colin O’Sullivan’ın The Dark Manual isimli romanından uyarlama yapımda ikili el ele Suzie’nin ailesine gerçekte ne olduğuna dair karanlık gerçeği ortaya çıkarırlarken varlığından haberdar olmadıkları bir dünyaya da tehlikeli bir biçimde adım atıyor. Rashida Jones başrolü Drive My Car yıldızı Hidetoshi Nishijima ve The Good Place, Barry gibi yapımlardan hatırlayacağımız Joanna Sotomura ile paylaşmış. Yönetmen koltuğunda ise Katie Robbins oturuyor.


The Mole – 2. sezon
Hâlâ izlemediyseniz

*Diane von Furstenberg: Woman in Charge (Hulu, 25 Haziran)

*The Mole – 2. Sezon (Netflix, 28 Haziran)

*Shooting Stars (Prime Video, 1 Temmuz)

*Together Together (Apple TV+, 3 Temmuz)

*This Closeness (MUBI, 3 Temmuz)